Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

Avşar Köyünde Ağaç Bayramı Yapıldı

Avşar Köyünde Ağaç Bayramı Yapıldı
  • 10.03.2019
  • 335 kez okundu

Dinar ilçesine bağlı Afşar köyünde her yıl düzenlenen Ağaç Bayramı’nın bu yıl 26 ‘incisi gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında 2 bin 500 badem fidanı toprakla buluşturuldu.

Dinar’a bağlı Afşar köyünde 1994 yılında başlatılan ve aralıksız sürdürülen Ağaç Bayramı’nın 26’incisi gerçekleştirildi. Afşar Köyü Sosyal Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Ramazan Çetin, Köy Muhtarı Nazım Aygündüz’ün öncülüğünde organize edilen Ağaç Bayramı’na  Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya,   İlçe Jandarma Komutan vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş Levent Keskin , İYİ Parti Dinar İlçe Başkanı Raif Öztürk, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdullah Bağırkan,  TSO Meclis Başkanı Ahmet Acar, İlçe Müftüsü Şahin Yaşar, Orman İşletme Müdürü Tuncel Yalçın, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi TEMA Topluluğu öğrencileri, Dinar Ülkü Ocakları Başkanı Ertuğrul Çetin, ocak mensupları ve vatandaş katıldı.

Afşar köyüne gelen davetliler Muhtar Nazım Aygündüz ve beraberindeki halk tarafından karşılandı. Ağaç Bayramı kapsamında  badem fidanı 2 bin 500 adet fidan toprakla buluşturuldu.

Avşar Köyü Muhtarı Nazım Aygündüz, “Bu gün burada 26’. Sını düzenlediğimiz ağaç bayramına hepiniz hoş geldiniz. Biz çıplak alanları yeşillendirmeye devam ediyoruz. Tabi ki bu etkinliğimizde orman müdürlerimizin çok faydası desteği oluyor. Sizlerin huzurunda teşekkür ederim ayrıca Türkiye’nin farklı il ilçe köylerinde yaşayan çok değerli Avşarlılar’a da bugün burada bizlerin yanında olmasından dolayı çok teşekkür ederim.” dedi. sonra konuşmalarını yapmak üzere Dinar İlçe Kaymakamı sayın Selami Kapankaya mikrofona davet edildi. Kapankay ağaç dikmenin çok önemli olduğunu belirtti.

Kaymakam Selami Kapankaya, “ 26’. Sının düzenlendiği belirtilen Ağaç Bayramının hepimize kutlu ve mutlu olmasını diliyorum.  Değerli köylülerimiz gerçekten ağaç dikmek hen bir milli görev hem de dini bir görevdir. Dolayısıyla ağaç dikmek  bu tepeleri süslü gösteren yeşil gösteren bir davranış değil erozyondan koruyan havanın dengesini sağlayan çok önemli bir vatandaşlık görevidir. Ağaçları dikmekten ziyade korumak kollamak , gelişmesine destek olmak aynı zamanda köyümüzün geleceğine de yapılan bir yatırımdır.”dedi

Milletvekili Ali Özkaya, “Peygamber efendimiz (SAV)  dediği gibi “Elinde bir fidan olan kıyametin kopacağını bilse dahi onu diksin” o kadar çok önemli örnek davranışınızı takdir ediyoruz. Afşar köyümüzün 26 yıldır aralıksız olarak yapmış olduğu Ağaç Bayramı her takdirin üzerinde. Her defasında da söylüyoruz gerçekten ilçemize, ilimize, Türkiye’mize örnek bir davranış. Türkiye’nin her yerinde bu işe gönül vermiş Afşarlılar ve onların dostları her yıl mart ayında pazar günü geliyor, ağaç dikiyor, hasret gideriyor, baharın gelişini de beraberce kutluyor. Hayır sahiplerimizin hepsinin emeği geçti. Her birine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Etkinlikte ayrıca köylüler tarafından yapılan özel halı, köy yararına açık artırmayla satışa çıkarıldı. Halıyı 8 bin Türk Lirasına Emekli Bankacı İrfan Cihan satın aldı. Daha sonra

 İlçe Müftüsü Şahin Yaşar’ın duasının ardından yemek ikramında bulunuldu.

Etkinlik oyun havalarıyla son buldu.

Etiketler: