Başmakçı’da Rahvan Atları Yarıştı
Reklam
Reklam
Reklam

Başmakçı'da Rahvan Atları Yarıştı

Başmakçı Belediyesi Geleneksel Rahvan At yarışları gerçekleştirildi

Editor: Haber Editörü
29 Temmuz 2019 - 22:34

Başmakçı Belediyesi Geleneksel Rahvan At yarışları gerçekleştirildi.

Başmakçı ilçesinde Belediye tarafından 28 Temmuz Pazar günü Geleneksel hale getirilen Rahvan At yarışlarına Türkiye’nin İl ve ilçelerinden yoğun katılım oldu. Programda Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Belediye Başkanı Ayhan Gönüllü konuştu.

Başkan Ayhan Gönüllü, “ Bugün burada orta Asya’dan Anadolu’ya taşıdığımız ata sporumuz olan Geleneksel Rahvan At Yarışları programımızı başlatmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Bizler orta Asya’dan Anadolu’ya at koşturmuş bir ecdadın torunlarıyız. Orta Asya’dan savrulduk Ergenekon da kavrulduk Anadolu’yu yurt tuttuk. Türk ve At birbirinden hiç ayrılmamıştır. Biz bu birlikteliği sürdürmek ve nesilden nesle biniciliği aşılamak için bu etkinlikleri düzenliyoruz. Atalarımız ne güzel söylemiş “At binenin Kılıç kuşananın” bu vesile ile etkinliğimize uzaktan ve yakından katılan tüm gönül dostlarımı en kalbi duygularımla selamlıyor ve Allah yarışlarımızı kazasız belasız tamamlamayı nasip etsin.”diye konuştu

İlçe Kaymakamı Halil Yazıcı, “Kıymetli Başmakçılılar, kıymetli hazurun ülkemizin çeşitli yerlerinden buraya yarışmak için gelen kıymetli vatandaşlarımız hepiniz hoş geldiniz. Bu yarışmaların geleneksel olarak her sene yapılmasını ümit ediyoruz onun için de desteklerimizi vereceğiz inşallah yarışmalar centilmence ve sporun ruhuna uygun olarak gerçekleşir, hepinize tekrardan hoş geldiniz diyorum, saygıyla sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.

Belediye tarafından hazırlan toprak saha’da 70’ten fazla at yarıştı. Yarışmalara İlçe Kaymakamı Yazıcı, Belediye Başkanı Ayhan Gönüllü, Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Dazkırı İlçe Jandarma Komutanı Hüseyin Özdoğan, Başmakçı İlçe Jandarma Komutanı Mutlu İnce, MHP Dinar İlçe Başkanı Mustafa Karahan, Ülkemizin çeşitli yerlerinden at yarışı sevdalıları ve çok sayıda davetli vatandaş katıldı. Başmakçıda yarışları büyük bir ilgi ve heyecan ile izlendi.

Yarışmalar baş yarış, başaltı, büyük orta, küçük orta, deste, taze beşli, dörtlü tay, üçlü tay, ikili tay ve dörtnal olmak üzere 10 dalda yapıldı. Yarışmalarda dereceye giren atlara ve sahiplerine daha önce belirlenen miktarlarda para, bayrak ve kupa ödülleri verildi.

Yarışlarda baş yarış kategorisin de yarışan Aydın Nazilli den Ayvaz Çamdeviren ve Kütahya dan Ekrem Akıncı girdikleri yarışta berabere kaldı. At başı birincilik ödülü olan 4000 Türk Lirasını almaya hak kazandılar.

Kaynak Dinar Gündem Gazetesi