Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

Baştankaralar Bölge Müdürlüğümüz Yerleşkesinde

Baştankaralar Bölge Müdürlüğümüz Yerleşkesinde
  • 24.05.2019

Baştankaralar Bölge Müdürlüğümüz Yerleşkesinde

Bölge Müdürlüğümüz Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürlüğünün çalışmalarıyla yapımı tamamlanan 3.000 adet kuş yuvasının asımı tamamlandı.
Bölge Müdürlüğümüz mıntıkasında ormanlarımızda böcekçil kuşların arttırılarak Biyolojik mücadeleye katkı sağlamak amacıyla yaptırılan kuş yuvalarını uygun yerlere asılması tamamlandı. Bölge Müdürlüğümüz Isparta, Eğirdir, Sütçüler, Burdur, Bucak Gölhisar ve Dinar İşletmelerinde özellikle baştankara türlerinin fiziksel yapısına uygun olarak imal edilen 3.000 adet kuş yuvasının asılması tamamlanarak konukları tarafından kullanılmaya başladı. Bölge Müdürlüğümüz bahçesine de asılan kuş yuvaları konukları, OZM Şube Müdürü Nevzat Sicimli tarafından görüntülendi.
Baştankaralar Türkiye’nin her yerine dağılmış, tombul gövdeli, küçük ötücü kuşlar olup Paridae familyasını oluşturan türünün başları gövdelerine oranla daha iri, gagaları kısa ve düzdür. Ülkemizde 6-7 kadar türü olan baştankaralar daha çok ormanların içinde ya da çevrelerinde, bahçelerde ve koruluk alanlarda yaşar. Yaz aylarında böcek ve tırtıl ile, kış aylarında ise tohum ve üzümsü meyvelerle beslenir. Özellikle kuluçka döneminde ağırlıklarının üç katı besine ihtiyacı olan baştankaralar bu nedenle ormana zararlı böcek ve tırtıllarla mücadelede gönüllü askerler olarak büyük başarı sağlanmaktadır.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /