Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

Calosoma sycophanta L. larvası doğaya bırakıldı

Calosoma sycophanta L. larvası doğaya bırakıldı
  • 15.04.2019

İşletme müdürlüğümüz Dinar ve Dazkırı İşletme Şefliklerinde Çam Keseböceği(T. Pityocampa) ile biyolojik mücadele kapsamında Isparta Orman Bölge Müdürlüğü Laboratuvarında üretilen 1845 adet Calosoma sycophanta L. larvası doğaya bırakılmıştır. Doğal dengenin sağlanması ve Çam Keseböceği zararının ortadan kaldırılması amacıyla bırakılan C. Sycophanta larvaları doğaya zarar vermeden mücadele imkânı sağlamaktadır.
Yırtıcı bir predatör olan Calosoma sycophanta (L.)’ ın ergini uzun ömürlü olup 3-4 yıl kadar yaşamaktadır. Yırtıcı ve hareketli oluşunun yanı sıra larvalarının ve erginlerinin çam keseböceği tırtıllarını yemesi bakımından da son derece yararlı bir böcektir
Ağaçlara iyi tırmanma ve koşma yeteneğine sahip bu böceğin erginleri ve larvaları çam kese böceğinin larva ve pupalarını yiyerek beslenmekte, kışı toprakta geçirmektedir. Erginler, hava şartlarına bağlı olarak şubat sonu mart başına kadar da toprakta kalmaktadırlar. Erginleri mart ayı içerisinde topraktan çıkarak ağaçlara tırmanmakta ve keselerin içerisinde ya da dışarıda bulunan tırtılları yemektedirler. Mart ayı sonu veya nisan ayında pupalaşmak üzere toprağa inen çam keseböceği tırtıllarını takip ederek onların topluca pupa oldukları yerlere yumurtalarını bırakmaktadırlar. Calosoma sycophanta L.’nin hem larvaları hem de erginleri, çam kese böceğinin hem larvalarını hem de yeni oluşmuş pupalarını yedikleri görülmüştür.
C. sycophanta erginleri günlük ortalama ağırlıklarının 7-8 katı besin tüketebilmektedirler. Bir Calosoma ergini günlük 10 adet çam keseböceği larvasını yaralamakta, bunlardan 7 adedini yiyebilmektedir.

Etiketler: