Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

CHP DİNAR İLÇE BAŞKANI MEVLÜT ER, MUĞLA’DA MENDERES NEHRİ’Nİ ANLATTI

CHP DİNAR İLÇE BAŞKANI MEVLÜT ER, MUĞLA’DA MENDERES NEHRİ’Nİ ANLATTI
  • 12.12.2018
  • 378 kez okundu

CHP DİNAR İLÇE BAŞKANI MEVLÜT ER, MUĞLA’DA MENDERES

NEHRİ’Nİ ANLATTI

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen değerli katılımcılarla iki gün süren Yaşam Alanları için Adalet Doğa Çalıştayı düzenledi.

Doğa Hakları’ndan sorumlu CHP Genel Başkan yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Tarım politikaları ve tarım politikalarından sorumlu CHP Genel Başkan yardımcısı Orhan Sarıbal’ın katılımları ve destekleri, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün’ün ev sahipliğinde düzenlenen Yaşam Alanları için Adalet Doğa Çalıştayı’na Türkiye’nin farklı şehirlerinden bilim insanları, gazeteci, yazarlar, Aydın’da Kızılcaköy’de ormanları için mücadele eden çevreci kadınlar, siyasiler, belediye başkanları ve çevre gönüllüleri katıldı.

CHP Dinar ilçe başkanı Mevlüt Er’de Muğla Büyük Şehir Belediyesinin düzenlediği çalıştaya katıldı.

Büyük Menderes Nehrinin doğduğu yer Dinar olmak üzere nehrin devam ederek döküldüğü Ege Bölgesine kadar devam eden tüm sorunları ve yapılması gerekenleri hakkında ve bilgi vermesi amacı ile kürsüye davet edilen CHP Dinar ilçe Başkanı Mevlüt Er çok güzel bir konuşma yapınca, toplantının seyri değişti.

Mevlüt ER konuşmasında; Dinar, Denizli, Aydın, Muratdağı, Banaz,Uşak, ve Ege bölgesi olarak hepinizi saygıyla selamlıyorum.548 kilometrelik bir yolculuğa çıkacağız.162 belediye, 4 vilayet, yüzlerce köy yüz binlerce üretici, milyonlarca insanın içinden geçerek bir çoğumuzun bileceğini düşündüğüm, yolu Ankara’ya uğrayanların bildiğini düşündüğüm Dinar’dan geliyorum. Dinar ilçemizin Suçıkanından bahsedeceğim. Sözü Büyük Menderese getireceğim. Sonra ülkemize getireceğim. Dinar’da kaynayan ve Ege’de, Söke’de, Dikburunda, denize kavuşur. Akar nazlı nazlı akar. Burada menderesin kirliliğinden söz edeceğim. Çünkü yeterince söz ediliyor. Bilim insanları bu konuda gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli önlemler yapılıyor. Ancak bir süre sonra kirlenecek menderes bulamayacağız. Yani bunları da konuşmaya gerek kalmayacak.1991 yılında Nevzat Ceylan isimli doğal hayatı korumada çalışırken bizim başvurumuzu kabul ederek Karakuyu Gölü koruma altına alınmıştı. Yani bu demek oluyor ki hiç kimse balık tutamaz, hiç kimse kamışını dahi koparamaz hala öyle mi? Kağıt üzerinde öyle.  Yıl 1991 Türkiye’nin en temiz 3 nehrinden birisi olan Menderes’ten söz ediyorum.  Bu koruma alındığını söylediğim, paylaşmaya çalıştığım noktaya yani tamda yanına 980 milyon ton kömür rezervi bulunmuş. Kalorisi düşükmüş olsun varsın önemli değil. 7 Bin 8 Bin insan çalışacak az mı? Hatta Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı. Önce 12 milyar 500 bin dolar dendi, sanıyorum eski enerji bakanı Taner Yıldız’ın dili sürçtü o ara bir yıl sonra 5 milyar dolara düşürdü. Yine bu dönemde ise en büyük yatırım dedikleri 3. Hava limanı 3 buçuk milyar TL olarak açıklanmıştı. Yani rakamlarla oynamak bu kadar kolay. Şimdi Termik Santral konusu çok önemli. Çünkü kaynağında ki bir kirlenme akış havzası boyunca Menderes’i  ve Ege bölgesinin tümünü ilgilendiriyor. Burada ki olay bir köyü, bir ilçeyi, bir ili  ilgilendirmiyor. Koskaca  Ege Bölgesini ve Türkiye’yi dile getirmeye çalışıyorum.

Türkiye Cumhuriyetinin en büyük yatırımı diye sunulan termik santralın çed raporu yok. Menderesin korunması söz konusu olmuştur. 2 bin tane derin kuyu, sondaj kuyusu vuruldu. 2 bin sondaj kuyusu demek yüzey suyunun 1500 metre derinlilere çekilmesi demektir.” dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca; “Bu Çalıştay için Muğla’yı seçtik çünkü Muğla’nın çalıştayda işlenecek her konuda bir hikayesi var.”

Doğa Hakları’ndan sorumlu CHP Genel Başkan yardımcısı Gülizar Biçer Karaca Türkiye’de düzenli işleyen çevre politikasının olmadığını söyledi ve iki gün süren çevre çalıştayı ile partilerinin çevre için politika belgesi oluşturduğunu belirtti. Gülizar Biçer Karaca; “Doğa Hakları Çalıştayı fikrini Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı’mıza açtığımızda gerçekten böyle bir yoğun katılımlı ve içerikli bir çalıştay olacağını düşünmemiştim. Doğamız adına güzel şeyleri başarabileceğimizin umudu hala var. Hepimizin bildiği gibi ülkemizi yönetenlerin bir çevre politikası yok. Doğayı insana hizmet eden bir varlık olarak görüyorlar. Halbuki doğa, insan birlikte, uyum içinde yaşayabilmeli. CHP olarak doğa hakları konusunda bir politika belgesi oluşturmak istiyoruz. Bu çalıştayla burada çok değerli bilim insanları, gazeteci, yazarlar ve toprakları için mücadele eden çevreci yurttaşlarımızın fikirleri ile bir politika belgemiz oluştu. 31 Martta yerelde, daha sonra genel seçimlerde partimizin iktidarında bu bilgiler ışığında yol haritamızı belirleyeceğiz. Peki bu çalıştay için neden Muğla’yı seçtik. Çünkü bu çalıştayda işlenecek, konuşulacak her konuda Muğla’nın bir hikayesi var. Çalıştayda atığı konuşuyoruz, Büyükşehir Belediyemiz Bodrum katı atık tesisi yapacak ağaç kesiyorlar algısı ile kendini ağaçlara zincirleyen ama Okluk Koyunda yazlık saray için yüzyıllık ağaçların kesilmesine ses çıkarmayan, gözleri kör, kulakları sağır milletvekillerinin olduğu şehirdir Muğla, güzelim koylarının peşkeş çekilmeye çalışıldığı Büyükşehir Belediyesi’nin meclisi kararı ile direndiği şehirdir Muğla, yerel tohumların yasaklanmaya çalışıldığı ama yerel tohum merkezinin Büyükşehir Belediyemizce kurulduğu şehirdir Muğla. İki gün süren çalıştayımıza her konuda destek veren ve bizlere bu ortamı sağlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı’mız sayın Osman Gürün’e , düşünceleri, araştırmalarıyla doğa hakları için mücadele eden bilim insanlarına, kalemi ile bu mücadelenin halka ulaştırılmasını sağlayan gazeteci yazarlara, Aydın’da toprakları için mücadele eden sesini duyurmaya çalışan Hatice, Leyla ablamıza, Kızılcaköy’ün direnen kadınlarının hepsine teşekkür ediyorum.”dedi.

 

Kaynak Muğla Belediyesi

Etiketler: /