Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

Cumhuriyet Halk Partisi Dinar İlçe Başkanı Mevlüt Er, 5 Aralık  Dünya Kadın Hakları Günü

Cumhuriyet Halk Partisi Dinar İlçe Başkanı Mevlüt Er, 5 Aralık  Dünya Kadın Hakları Günü
  • 08.12.2018
  • 144 kez okundu

Cumhuriyet Halk Partisi Dinar İlçe Başkanı Mevlüt Er, 5 Aralık  Dünya Kadın Hakları Günü

münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı.

Ebedi önderimiz ve Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk,büyük bir devrime imza atarak, 5 Aralık 1934 yılında Anayasa ve Seçim Kanunundaki yasa değişikliğiyle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.
Kendilerini ileri demokrasinin beşiği olarak takdim eden birçok ülkeden seneler önce kadınlarımıza seçme seçilme hakkının verilmesi, siyasi hayatta hak ettiği rolü üstlenebilmeleri için Ülkemiz adına her daim gurur kaynağı olmuştur.
Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli adımlarından birisi, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesidir.
Atatürk kadına verdiği değeri, ‘Ey Kahraman Türk kadını sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye değersin’ sözleri ile en anlamlı hale getirmiştir. Çit süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, fedakâr Anadolu kadını olmuştur.
Bazı kesimler, yıllarca ülkemizde kadınlara yönelik baskılarını hep diri tuttular.Özellikle iktidarın ‘kadın milletvekilleri ‘kadına şiddet demek konuyu büyütüyor’derken bir diğeri de kadına şiddetin algıda seçicilik olduğunu savunarak hemcinslerine karşı şiddeti görmezden gelmişlerdir. Kadının kıyafetinden yola çıkarak ‘Örtüsüz kadın ya satılıktır ya da kiralıktır diyecek kadar kadını aşağılayan,kaç çocuk doğuracağına,iş arayan kadının işsizlik oranının yükselmesinin sebebi olduğa,evdeki işler nelerine yetmiyor,kızlar çalışınca erkekler evlenecek kız bulamıyor sözleri iktidarın kadınlarımızı aşağılayan sosyal hayattan soyutlamaya çalışan düşüncelerini açıkça ortaya koymaktadır.
Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıl dönümünde vatansever kadınlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Zor hayat koşullarında hayatını sürdürmek zorunda kalan kadınları, anneleri Selamlıyorum! Kadınların da tarih sahnesinde yer almalarını istiyor;kadınlarımızın hayatın her alanında çok daha fazla yer almasını diliyor, Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum” dedi

                    MEVLÜT ER

CUMHURİYET HALK PARTİSİ DİNAR İLÇE BAŞKANI

 

Etiketler: /