Dinar’da Gazi Bombacı Mehmet çavuş Anıldı
Reklam
Reklam
Reklam

Dinar’da Gazi Bombacı Mehmet çavuş Anıldı

Dinar’da Gazi Bombacı Mehmet Çavuş Anıldı Dinar’da Türk Ocakları Dinar Şubesi tarafından Çanakkale gazisi Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş’un ölümünün 74

Editor: Haber Editörü
27 Temmuz 2019 - 19:07

Dinar’da Gazi Bombacı Mehmet Çavuş Anıldı

Dinar’da Türk Ocakları Dinar Şubesi tarafından Çanakkale gazisi Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş’un ölümünün 74. Yılı münasebetiyle, 27 Temmuz 2019 program düzenlendi.

Türk Ocaklarının düzenlediği anma program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program, Yasin-i Şerif okunmasıyla devam etti.  Çanakkale Gazisi Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş ölümünün 74.yılında Dinar Asri Mezarlıkta anıt mezarı başında Mezarlık İmamı tarafından Yasin-i Şerif okundu.

Türk Ocakları Dinar Şubesinden Emekli Öğretmen Dede Cihan’ın sunuculuğunu yaptığı programda Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Hasan Alpars günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Başkan Hasan Alpars “  Saygıdeğer gönül dostları bombacı Mehmet Çavuş’un hayatta kalan tek evladı sayın Alihsan abimiz, kıymetli basın hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Türk ocaklarının amacı milli, ahlaki, kültürel, tarihi değerlerimizi unutturmamak için elden geldiği kadar onların anılmasına vesile olmalıyız. Bunun dışında başka bir amacımız yok. Her seferde ayrı bir destan başlatan askerlerimiz  düşmana karşı verdiği mukaddes mücadeleyi zaferle sonuçlandırdığında dünya tarihinin zirve sayfalarında Çanakkale geçilemez ilkesini bir daha silinmemek üzere yazmıştır. Bu vesileyle 18 Mart tarihi kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik makamına ulaşan yüce insanları bir kere daha hatırladığımız, minnettarlığımızı ve şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür. Tarihin akışını değiştiren komuta komutanlık becerisiyle savaşın gidişine yön veren Mustafa Kemal Atatürk'e korunan kolunun bilekten kopmasına rağmen savaşma isteğini komutanına ısrarla belirten Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş’a, Seyit Onbaşılara, Nezahet  Onbaşılara, Yahya Çavuşlara binlerce dua gönderiyoruz. Ruhunuz şad mekanınız Cennet olsun. Daha adını sayamadığımız adsız kahramanlara şükran duygularımızı bildiriyoruz. Allah onlardan razı olsun.”diye konuştu

Programa, Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Hasan Alpars, Merhum Gazi Mehmet Çavuş’un oğlu Ali İhsan İpek, Ocak mensupları ve emekli öğretmen esnaflar katıldı. Program sonunda ise şehitlerimizin ruhuna ikramlarda bulunuldu.

 

Kaynak Dinar GÜNDEM Gazetesi

Foto haber Tahsin Baytar