Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

DİNAR ZİRAAT ODASI BŞK. CENGİZ GÜÇLÜ İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜ KUTLAMA MESAJI

DİNAR ZİRAAT ODASI BŞK. CENGİZ GÜÇLÜ İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜ KUTLAMA MESAJI
  • 12.03.2019
  • 92 kez okundu

DİNAR ZİRAAT ODASI BŞK. CENGİZ GÜÇLÜ İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜ KUTLAMA MESAJI
Dinar Ziraat Odası Bşk. nı Cengiz GÜÇLÜ, yayınladığı mesajla İstiklal Marşımızın Kabul Edilişinin 98. Yıl dönümü kutladı.
Dinar Ziraat Odası Bşk. nı Cengiz GÜÇLÜ, yayınladığı mesajda, İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinin 98. yıl dönümü kutlandığını söyledi. İstiklal Marşı’nın kabul edilmesi sürecini hatırlatan Bşk. GÜÇLÜ, mesajında “İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 98. yıldönümünü kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteğiyle Maarif (Milli Eğitim) Bakanlığı’nın açtığı yarışmaya katılan 724 güfte arasından, büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olarak, İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir” ifadelerine yer verdi. Başkan GÜÇLÜ, “Başta, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy olmak üzere dönemin tüm kahramanları, istiklâl mücadelesiyle aslında aziz milletimizin istikbalini de inşa ettiler ve bugün yaşadığımız hayat, sahip olduğumuz her değer onların mücadelesinden izler taşımaktadır. Bize ve genç nesillerimize düşen en temel vazife bu mücadeleyi daima canlı tutmak olmalıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Meclisi’nde kabulünün 98. yılı nedeniyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, destan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal mücadelesinde şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı şükran ve minnetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Atatürk’ün İstiklal Marşı Hakkında Söyledikleri: ”Bu marş bizim inkılabımızı anlatır. İnkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır. İstiklal Marşında istiklal davamızı anlatması bakımından büyük manalar vardır. Benim en beğendiğim yeri de burasıdır: “Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet; Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal!” Benim bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır. Hürriyet ve istiklal aşkı bu milletin ruhudur. Tarihe bakın. Bütün milletlerin bir esaret ve hürriyetsizlik devri geçirdikleri bir hakikattir. Bizim kahramanlarımız hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmana teslim etmemiştir.” Türk budur. İstiklal Marşı’nın bu pasajı asırlar boyunca söylenmeli ve bütün yar ve ağyar anlamalıdır ki Türkün Mete hikayesinde olduğu gibi her şeyi hatta en mahrem hisleri bile tehlikeye girebilir, fakat hürriyeti asla… Bu pasajı her vakit tekrar ettirmek bunun için lazımdır. Bu demektir ki, efendiler, Türk’ün hürriyetine dokunulamaz.”

Dinar Ziraat Odası Başkanlğı

Etiketler: