Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

Dinar’da Bu Eylemi Yapan Yanacak

Dinar’da Bu Eylemi Yapan Yanacak
  • 08.07.2019

DİNAR’DA BU OLAYI YAPAN YANACAK

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde düğünlerde silah atan vatandaşlar kaçamayacak.

Polis sivil ekipleri gece görüşlü drone sayesinde silah atan kişiler tespit edilerek gerekli bütün yasal işlemler başlatılacak. Dinar İlçe Emniyet Müdürlüğü polis ekipleri Drone hava aracının gece görüşlü  kemara çekimi yapmasıyla silah atan vatandaşlar  bir bir belirlenecek düğünlerde silah atmak artık son bulacak. Dinar ilçe Emniyet Müdürlüğü tarafından ilçenin bazı yerlerine pankartlar ve afişler asıldı. Düğünlerde silah atılmaması için tüm engeller konuldu ve uyarılar yapıldı. Hala vatandaşlar, muhtarlar ve kamu personeli düğünlerde silah atar ise af edilmeyecek görmezden gelinmeyecek uyarılar tedbirler alındı.

 

İçişleri Bakanlığı, 01 Temmuz 2019 tarihinde yaz aylarının gelmesiyle artan düğün, nişan ve kutlama gibi etkinliklerde havaya ateş açılmasının engellenmesi için valiliklere genelge gönderildi. Genelgeye göre, düğünlerde havaya ateş açılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek, havaya ateş açılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak, havaya ateş açan kamu personeli hakkında disiplin işlemi başlatılacak.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine tekrar gönderilen genelgede, ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerce alınması istenen önlemler sıralandı.

Genelgeye göre, düğün ve nişan gibi kutlamalara izin verilirken, silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak.

Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan “Mutluluğa kurşun sıkma, geleceği karartma” yazılı afişler, davetlilerin görebileceği şeklide alanlara asılacak.

 

Katıldığı organizasyonlarda silahıyla havaya ateş açtığı tespit edilen kamu personeli hakkında disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma esnasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına özellikle dikkat edilecek. Muhtarlar bölgelerinde havaya ateş açıldığını öğrendikleri anda kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek.

 

BAKANLIKTAN VALİLİKLERE “KONTROLLERİ ARTIRIN” UYARISI

Valiliklerce, bu önlemleri içeren “genel emirler” yayımlanarak, yürürlüğe konuldu. Valiliklere geçen yıl gönderilen genelgeye ek olarak, bu yıl yaz aylarında düğün ve organizasyonların artacağı göz önünde bulundurulup, genel emirlere uygun olarak söz konusu etkinliklerde önleyici tedbirlerin gözden geçirilmesi, kontrollerin artırılması, mahalli şartlara göre ilave tedbirlerin alınması istendi.

 

Ayrıca genelgeyle bu denetimlerin bizzat valiler, kaymakamlar ile kolluk kuvvetleri tarafından önemle takip edilmesi, herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi uyarısında yapıldı.

Dinar’da ilçe Kaymakamlığı, İlçe Jandarma ve İlçe Emniyet Müdürlüğünün düğünlerde silah atılmaması konusunda mücadele vererek iyi çalışmaları sonucunda düğünlerde silah atma oranı geçen yıllara göre düşüşte olduğu gözlemlendi.

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /