Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

Dinar’da İnsansız Hava Arıcı Kursu Açıldı

Dinar’da İnsansız Hava Arıcı Kursu Açıldı
  • 13.02.2018

Türk Hava Kurumu Saymanı Fatih Karataş’ın öncülüğünü üstlenerek organizasyonunu sağladığı Ankara Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Altuğ Arıkan’ın çaba göstererek eğitimlerini verdiği (İHA) İnsansız Hava Aracı kursu artık Dinar da.

Konuyla ilgili yetkililerin yaptığı açıklamada İHA kurslarının birinci bölümünün 2 gün yani 48 saatlik bir eğitimin sonunda tamamlandığı, şimdiye kadar bu kursa Dinar’dan 11 kişinin başvurduğunu belirten yetkililer başvuruların devam edeceğini de söylediler. Sertifikasız ve yetkisiz olarak uçurulamayan bir hava aracının olduğu da vurgulanan İHA kurslarının ikinci bölümünün ise 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde yapılarak toplamda 96 saate tamamlanacağı belirtildi.

Dinar İlçe Emniyet Müdürlüğü toplantı salonunda kursiyerlere verilen yazılı eğitimin ardından uygulamalı eğitim ise Dinar Çivril yollunda gerçekleştirildi.

İHA kursuna katılanlar arasında Dinar İlçe Emniyet Müdürü Halil İbrahim Küpeli’ de vardı. Yaz aylarında ilçede yapılan düğünleri asker eğlenceleri ve bu gibi toplu programları İHA aracı ile denetleme ve kontrol altında tutulacak olması nedeniyle bu eğitimi aldığı öğrenildi.

İHA Kursunun pratik ders saatleri Dinar’da eğlenceli dakikalar yaşattı. Uçak sürme deneyimini gerçekleştiren kursiyerlerin, uçağı hava tutabilmek, uygun şekilde uçurabilmek ve sakin bir şekilde yere indirebilmek için harcadıkları çaba kursiyerleri terletirken aynı zamanda da eğlenceli dakikalar yaşattı. Kurs sonunda İnsansız Hava Aracı (İHA) kullanmak için verilen sertifikalar ve kimlik belgeleri öğrencilere verilecek.

Ankara Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Altuğ Arıkan ise yaptığı açıklamasında, ‘Fatih Karataş öncülüğünde vatandaşlarımıza insansız hava aracı eğitimi verilmiştir. Vatandaşlarımızın iş hayatında aktif olarak kullandıkları insansız hava araçlarının pilotaj eğitimine yoğun ilgi gösterildi. Topluma yararlı projelerin geliştirilmesinde kullanılan insansız hava araçları vatandaşlarımızın hayatı kolaylaştırmada geliştirdiği projelerin başyardımcıları arasında yer almaktadır. Dedi.