Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

DİNARDA KANDEMİR MİMARLIK FORE KAZIK SİSTEMİYLE BİNALARINI DEPREMDEN KORUYOR

DİNARDA KANDEMİR MİMARLIK FORE KAZIK SİSTEMİYLE BİNALARINI DEPREMDEN KORUYOR
  • 29.01.2019

Dinar İlçemizde Kandemir Mimarlık yaptığı konutlarla Dinar halkından takdir kazanmayı başardı.

Dinar İlçemiz bir deprem bölgesi olması nedeniyle ilçemiz de yaşayan vatandaşlar yapılan konutların depreme dayanıklı olmasını istiyorlar. Bu sebeple Dinar halkı ev alırken ince eleyip sık dokuyorlar. Vatandaşlar her zaman ev almadıklarını aldıklarında ise paralarının boşa gitmeyeceği konutlar almak istedikleri söylüyorlar. Tam da bu nokta da Kandemir Mimarlığın Dinar İlçemiz de yapmış olduğu ve yapmaya devam etmekte oldukları konutlar devreye giriyor. Kandemir Mimarlığın konutları hem projeleri hem de konforlu, kullanışlı ve de depreme dayanıklı olması yönünden Dinarlı ve Dinarda yaşayan vatandaşlarımız tarafından tercih edilmekte. Özellikle depreme dayanıklı binalar olması fazlasıyla ilgi görmelerine sebep oluyor.

Aldığımız bilgilere göre Kandemir Mimarlık konutlarını depreme ekstra şekilde dayanıklı hale getirebilmek için Dinar’da hiçbir konutta daha önce kullanılmayan fore kazık sistemini kullanıyor.

Dinar ilçemiz bir deprem bölgesinde yer almaktadır. Daha önce de ilçemizde bir deprem olayı yaşanmıştır. Bu olay Dinar’da birçok ev, iş yeri ve konutları yerle bir ederek çok sayıda can ve mal kaybına sebep olmuştur. Kandemir Mimarlık bu gerçeğin bilincinde olduğu için Dinar’a ve Dinarlıya fore kazık sistemiyle yaptığı konutlarla depreme son derece dayanıklı binalar sunarak yaşanabilecek olası bir deprem de hasarı en aza indirerek en iyi hizmeti sunmuş oluyor.

Peki Nedir Bu Fore Kazık Sistemi ?

Temel olarak taşıma kapasitesi düşük olan zeminlerde bina yükünü sağlam bir zeminde taşıtmak için kullanılan fore kazık, “yerinde dökme betonarme kazık” olarak da bilinmektedir. Özellikle Büyük Marmara Depreminden sonra adını sıkça duyduğumuz bu inşaat terimi, taşıma kapasitesi yani sağlamlığı düşük olan zeminlerdeki inşaatlarda kullanılmaktadır. Arazi kullanımının ve yeraltı yapılaşmasının artışı fore kazık uygulamasını zorunlu hale getirirken, fore kazıkların çapları 65 santimetreden başlayıp 150 santimetreye kadar çıkabilmektedir. Bu kazıklar sondaj kazıkları olup yöntemleri yapılan sahanın durumu, zemin yapısı, kazığın çapı ve derinliğine bağlıdır.

Fore kazık sistemi nerelerde kullanılır?

Derin temel uygulamalarında kullanılan fore kazık, taşıma gücü çeken ve farklı zeminlerde oturan temellerde uygulanan bir sistemdir. Özellikle bina ve köprü yapımlarında ayrıca viyadük ve barajlarda fore kazık sistemi tercih edilmektedir.

1.Genelde deprem sonrası, bazı yüzeylerde oturma sorunu yaşanan temeller için kullanılır. 

2.Heyelan, toprak kayması,  deprem, gibi sorunların olduğu yerlerde fore kazık sistemi kullanılır.

3.İnşaat ve çevre güvenliği için, temelin belli bir derinliğin altına girmesi durumunda bu sistem uygulanmaya başlanır.

4.Yer altı su seviyesinin yüksek olduğu yerlerde bu sistem kullanılır. 

Dinar Gündem

 

Etiketler: