Faceapp’ta Yaşlanmak Güzel Peki Gerçekler Bize Ne Diyor ?
Reklam
Reklam
Reklam

Faceapp’ta Yaşlanmak Güzel Peki Gerçekler Bize Ne Diyor ?

2014 Yılında Rusya merkezli bir şirket tarafından kurulan ve hızla tüm dünyaya yayılan; geçtiğimiz haftanın neredeyse her saniyesini sosyal medyada tanıdığımız, bir çok ismin yaşlandığını gördüğümüz F

Editor: Haber Editörü
25 Temmuz 2019 - 12:21

2014 Yılında Rusya merkezli bir şirket tarafından kurulan ve hızla tüm dünyaya yayılan; geçtiğimiz haftanın neredeyse her saniyesini sosyal medyada tanıdığımız, bir çok ismin yaşlandığını gördüğümüz FaceApp uygulaması bir çoğumuzun “Sabah kalktım, telefonumda ki herkes yaşlanmış, kaç sene uyudum ben ? Ne oldu bana ?” diyerek mizahi bir şekilde sorguladığımız ve eğlenceli bir program olduğunu keşfedip kendimizin de hemen bir fotoğraf ile mizaha dahil olduğumuz anlara şahitlik etmişizdir.
​Ancak madalyonun diğer yüzüne baktığımızda yaşlılığın sadece fiziksel yaşlanma olmadığını; biyolojik, psikolojik ve sosyolojik boyutları ile birlikte temel olarak üç farklı düzeyde insanın yaşlılık sürecine etki eden bir konu olduğunu biliyoruz.
Yaşlanma bunların yanında, kuşak, kültür, yaş katmanları, cinsiyet, göç, aktif yaşam, eğitim, genetik faktörler, geriatrik hastalıklar, hafızada gelişen durumlar gibi spesifik etkenlerde yaşlanmamıza etki etmektedir.
Yaşlılık bir süreçtir çok değerli bilim insanı Prof. Dr. İsmail Tufan yanlış bilinen bir doğruyu “65 yaşında yaşlılık başlar” tanımını şu şekilde düzeltmiş ve yeni neslin prestijli bir mesleği olan gerontologlara “Yaşlanmanın ana rahminde başlayıp, ölünceye kadar devam eden bir süreç olduğunu” ifade etmiştir.
​Uygulama yoluyla yaşlanan tüm bireylerin fotoğrafların da hep bir tebessüm bulunmaktadır, ancak bugünün 60 yaş altındaki bireyleri kronolojik yaşlarının 60 ve üzerine ulaştığında yine bugünkü gibi gülen fotoğrafları ile poz verebileceği konusunda endişelerimiz mevcuttur.
Çünkü halen genç olarak ithaf edilen ülkemiz hızlı ve sessiz bir şekilde yaşlanmakta tıpkı uygulamada olduğu gibi ülke bazında göz açıp kapayıncaya kadar tüm toplumun yaşlandığını ve genç nüfusun yerini yaşlı nüfusa bıraktığını görmemiz çok yakın bir süreçte gerçek olacaktır.
Bir insan ömrünü ortalama 80 yıl olarak düşünürsek ve ülkelerin ömürlerinin insan ömründen en az 10 katı fazlası, hatta zamanı geldiğinde yönetim şekli ve diğer devlet olabilme yapılarında ki değişim ile kökün aynı kalıp yenilendiğini ve böylelikle sonsuza dek var olacaklarını algılamak zannederim zor olmayacaktır.
Vermiş olduğumuz FaceApp örneği de nasıl ki saniyeler içerisinde insanı yaşlandırabiliyorsa, ülkeler içinde aynı şekilde 20-25 yıllık bir süreç saniyeler ile aynı çerçevede düşünmek doğru olacaktır.
Son olarak unutmamız gereken toplumsal yaşlanma gerçekleştiğinde mevcut durum yine bugün eğlendiğimiz gibi mizahi bir olguya dönüşebilmesi için bu günden planlanan ve uygulamaya konulan gerontolojik müdahaleler ile mümkün olacaktır.

Öğr.Gör. Uzman Gerontolog Faruk Yaşar Gürdal
Gerontologlar Derneği Başkanı