Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

KREDİ KARTLARINI DOĞRU KULLANIYORMUYUZ

KREDİ KARTLARINI DOĞRU KULLANIYORMUYUZ
  • 21.02.2019

KREDİ KARTLARINI DOĞRU KULLANIYORMUYUZ

                               Her geçen gün yaygınlaşan kredi kartı ile alış veriş yapmak kart sahiplerini de mal satışı yapan esnafı da memnun etmektedir. Para gezdirme derdi yok, satılan malın değeri alındıktan sonra üzerini ödenme derdi yok, bozuk para arama derdi yok,  kredi kartı POS cihazından geçti mi işlem bitiyor. Fakat yapılan harcamaları hesapsız ve ihtiyaç olmadığı halde alınması alışveriş yapılması sonucu çok büyük problemler çıkmakta kart günü geldiğinde ödeyemedikleri için başka bir bankadan da kredi çekilmekte, günü gelen kartın Borcu ödeniyorken diğer bankalara da borçlanıldığından her geçen ay kredi kartları, borçların çoğaldığı görülmekte borçla borç kapatılmaya gidilmektedir. Borçla borcun kapatılması başladığında cüzdandaki kartlarında birken beş veya onlara çıkmasıyla sıkıntılarda başlıyor. Onlarca kredi kartlarının faizleri arttıkça borçlarda çoğaldığından hesabını bilmeyen kişileri bunalıma sokuyor.

                                  Bilindiği gibi Ülke genelinde kredi kartı kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Kredi kartını kullananların çoğunluğu gelir düzeyi harcamalarına yetmeyen kişiler tarafından kullanılmakta olduğu bir gerçektir. Memur, işçi, dar gelirli aldığı aylık maaşını yetirememesi veya küçük  esnaf ve tüccarlar bile çok kolay elde edilen kredi kartı için bir Bankaya müracaat ederek kısa sürede imzalarını atarak  bankanın küçücük yazılı şartnamelerini kabullenerek okumaya bile zahmet etmeden taahhüt altına girerek bankanın kredi kartını alıyorlar. Usulünce harcayan veya ihtiyacı kadar alışveriş yapan kişiler için bir diyeceğim yok? Ancak Kartı aldıktan sonra pazara veya markete gidenler sanki parasız alıyormuş gibi ihtiyacı olmayan malı da alarak poşetlerle evine götürmesi sonucu hesap kabarmakta kredi kartı ödeme günü geldiğinde bu Borcu ödeyebilmek için diğer bankalardan alınan kredi kartı ile ilk borç kapatılmakta ve böyle böyle her geçen gün faizli borç artmakta tabi banka kredi kartları da cüzdanda yer bulamayacak kadar çoğalmaktadır. Kartlar çoğaldıkça sıkıntılarda artmakta hesapsız harcama yapan kişi bunalıma girmekte ailede huzursuzluk, münakaşalar, kavgalar, cinayetler, intihar olayları ve boşanmaların basında çalkalandığını okumakta, görmekteyiz.

                                  Kredi kartının çıktığı ilk yıllarda sokaktan gecen adama bile kart veriliyordu. Hiç bir işi olmayan ev hanımlarına bile kart veriliyor. Ancak ödemeyi aksatanlar tabiî ki Bankalar tarafından kara listeye alınıyor hiç ödeme yapmayanların icra kapısına dayanıyor. Son zamanlarda kredi alanların çoğunluğu aylık ödemelerini geciktirmesi veya ödeyemeyenlerin her geçen gün çoğalması neticesinde bankalar kredi kartını vatandaşa eskiye nazaran daha zor şartlar koyarak veriyorlar.

                                   Eski yıllarda bankadan para almak bu kadar kolay değildi. Bizimde Memuriyette geçen yıllarda maddi yönden sıkıldığımız zamanlar oldu o günün parasıyla beş yüz, Bin lira alabilmek için Banka müdürünün gönlünü yapacaksın, bankanın tanıdığı ve o bankada parası olan iki tüccar kefil bulacaksın, senet yapıp imzalatacaksın, bulduğun tüccarın gönlü olacak ta bankaya gelip muameleleri imzaladıktan birkaç gün içinde parayı alacaksın. Bu nedenlerle her sıkılan kişi o devirde borç para için bankaya gitmezdi. Çok maddi sıkıntıya düşerse eşten, dosttan ihtiyacını karşılamaya çalışırlardı. Ama mecbur kalan tüccar, esnaf bankadan bu şekilde para almak durumunda kalıyorlardı.

                                    Birçok tanıdıklarımın cebinde onlarca kredi kartı olanlar var. Emin olun ki bunlar cüzdanlarında birçok kart yeri olduğu halde hepsi dolu, kredi kartı koyacak yer bulamıyorlar. Merak edip bu kadar kredi kartı ne yapacaklarını sorduğumuzda yukarda izah ettiğim gibi borcu borçlanarak kapattıklarından bahsediyorlar. Bir araştırma yaptığımda Ülke genelinde 66 milyon kredi kartı ve 146 milyon banka kartı vatandaşlarımız tarafından kullanılmakta olduğu öğrendim. Allaha şükürler olsun Emekli maaşımızı almak için Ziraat bankasının verdiği üç aydan üç aya aldığımız maaş banka kartından başka kullandığımız kredi, mıradi kartımız yok. Ayağını yorganına göre uzatacaksın, ipin ucunu bir defa kaçırdın mı toparlanması çok zor oluyor.

                                   Çalışan kesim kredi kartı kullanıyorsa aldığı maaşından ödemesini muntazaman yapıyorlardır. Gelirini giderine göre yaparsa Onların sıkıntıya düşeceklerini sanmıyorum. Kredi kartı kullananların ödemelerini aksatarak yasalar karşısında sorumlu duruma düşmelerinde en büyük etken kredi kartı borçları gelire orantısız limitleri tercih etmek, çalışmakta olduğu işten çıkarılmak, belli bir gelirin azalması ve en önemlisi bilinçsizce harcamaların yapılması neticesinde istenmeyen olayların meydana gelmesidir. Bu ödenmeyen borçlar için Bankalar yanılmıyorsam üç ay içinde ödenmesine müsaade vermektedir. Bu üç ay içerinde de para ödenmezse banka yasal yollara başvuracaktır. Kredi borcunun ödenmemesi durumunda sizin kredi temininde kredi notunuzu da olumsuz etkileyecek kredi notunuzun düşmesi diğer bankalardan yeni bir kredi için başvurduğunuzda büyük sorun olarak karşınıza çıkacaktır. Bu durumlara düşmemek için kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullanıp, lüzumsuz harcamalardan kaçınarak ödemelerinizi bankaya gününde ve aksatmadan yatırdığınız taktirde kredi kartı kolaylıkları saymakla bitmez. Alacağınız ürüne taksitle ödeme yaparak vadeye böler, açil nakit para çeker, fatura, vergi ödemelerinde sıra beklemememizin önüne geçiyor. Herhangi bir ATM’den veyahut mobil bankacılık şubesinden işlemleri anında yapabiliyorsunuz. Velhasıl kredi kartını bilinçli bir şekilde kullanınca faydaları o kadar çok ki saymakla bitmiyor.  İnsan hayatını kolaylaştırıp vakitten tasarruf etmelerini bile sağlıyor.   Fakat kredi kartındaki paranın bankadan bir borç olarak alındığını bilmemiz, unutmamamız gerekir.

SAYGILARIMLA.

Etiketler: