Bugün: - Dinar Gündem Gazetesi

Parsak: “Türk Milletinin menfaatleri Her şeyin üstünde gelir”

Parsak: “Türk Milletinin menfaatleri Her şeyin üstünde gelir”
  • 03.10.2016

parsak_turk_milletinin_menfaatleri_her_seyin_ustunde_gelir_h33049_141eb                                                 Parsak: “Türk Milletinin menfaatleri Her şeyin üstünde gelir”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak A Haber, TV Net ve Kanal A kanallarında Mini Anayasa Paketi ve Sınır Ötesi Tezkeresi konusunda gündemi değerlendirdi

Partisinin anayasa ve sınır ötesi tezkereleri konusunda her zaman devlet ve millet menfaatlerini gözettiğini ifade eden Parsak, “Mini Anayasa Paketinde devlet aklıyla hareket ediyor ve gereken katkıyı sunuyoruz. Sınır Ötesi operasyonlar için sunulan tezkereye ise desteğimiz devam edecek” dedi

A Haber, TV Net ve Kanal A’da gerçekleştirilen canlı yayınlara konuk olan MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, Mini Anayasa Paketi ve sınır ötesi operasyonlar için sunulan tezkereyi desteklediklerini söyledi.
TÜRK MİLLETİNİN MENFATALERİ GÖZETİLMELİ
Programlarda ilk olarak sınır ötesi operasyonlar için verilen tezkere hakkında konuşan Parsak, “Milliyetçi Hareket Partisi sınır ötesi operasyonlarda millet ve devlet menfaatlerini gözetmektedir. AKP sayısal olarak teskereyi çıkarabilir. Ancak MHP bu tür operasyonların ülkemiz açısından stratejik öneme sahip olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden Meclise sunulan tezkereyi destekledik. Biz 1 askerimizin dahi burnunun kanamasını istemiyoruz. Ama sınır güvenliğimiz, o bölgelerde yüzyıllardır yaşayan soydaşlarımızın hak ve hukukunun gözetilmesi için tezkereye destek verdik” dedi.
TÜRK ASKERİ NE KADAR KALACAK?
Türk askerinin sınır ötesinde ne kadar kalacağı yönünde soruyu yanıtlayan Parsak, “Türk Devleti o bölgeye turistik gezi için gitmiyor. Türk Milletinin menfaatleri doğrultusunda böyle bir operasyon gerçekleşiyor. Güvenliğimiz sağlanıncaya kadar ve o bölgede yaşayan soydaşlarımızın haklarının korunması için ne kadar zaman gerekiyorsa askerimizin de o kadar kalması gerekiyor. Bunu günlere yada aylara düşünmek yada gün vermek yanlıştır. Güvenlik ne zaman sağlanacaksa o kadar süre kalmalıyız” dedi.
PARLAMENTO TATİL ETMEDİ
TBMM’nin yeni yasama yılının açılmasının ardından tatile girmesi gerektiğini söyleyen Parsak, “Normalde TBMM’nin yeni yasama yılı açılış programının akabinde tatile girer. Ancak milli menfaatlerimiz nedeniyle parlamento tatile girmedi. Mini Anayasa Paketi ve Tezkere gibi son derece önemli konular olduğu için çalışmalarını devam ettiriyor. BU son derece yerinde ve doğru bir karardır” dedi.
TÜRKMENLER BÖLGEDE SÖZ SAHİBİDİR
Amerika Birleşik Devletleri’nin yaklaşık 5 bin silahlı gücünün bölgede konuşlandığını ifade eden Parsak, “ABD binlerce kilometre uzaktan kendi menfaatleri için bölgemizde faaliyetlerini sürdürüyor. Yine Batı dünyası Avrupa’nın geleceği açısından bu bölgede etkinliğini sürdürmeye çalışıyor. Bu bölge 500 yıl Osmanlı İmparatorluğu kanalıyla Türklerin yönettiği bir alandır. Bu yüzden böylesi bir sınır hattında Türkiye’nin pasifize edilmesine kimse göz yumamaz. ABD ve Batı bölgede kürt güçlerini kullanmak istiyor. Ancak Irak ve Suriye’de yüzlerce yıldır yaşamını sürdüren Türkmen kardeşlerimiz var. Hiç kimse Türkmenleri görmezden gelemez” dedi.
7 MADDEDE ANLAŞTIK
Mini Anayasa Paketi çalışmaları hakkında da canlı yayınlarda bilgi veren MHP’li Parsak komisyonun 7 maddede anlaştığını ifade etti. Ancak 7 maddede uzlaşma nedeniyle Anayasa’nın 146. Maddesinde de değişikliğin kaçınılmaz olduğunu belirten Parsak, “7 maddenin 3’ü askeri yargı üzerindedir. Bu mahkemeler kaldırılacağı için Askeri Yargıdan ve Askeri İdare Mahkemesinden 1’er üye Anayasa Mahkemesine seçildiği için 146. Maddede değişiklik şart olmuştur. Bu nedenle 10 maddede uzlaşma sağlanmalıdır. Zaten düzenlediğimiz basın toplantılarında en az 10-15 maddede uzlaşma sağlanacağını söylemiştim. 3 madde AKP tarafından 1 madde ise CHP tarafından nihai karar verilmesi için bekleniyor. Yani bakıldığında 10-15 madde uzlaşma sağlanacağını düşünüyoruz” dedi.
60 MADDE ÜZERİNE EKLENEBİLİR
24. dönem Anayasa Komisyonunda 60 maddede uzlaşma sağlandığına dikkat çeken Parsak, “Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli 24. Dönemde uzlaşılan 60 maddeye şu an uzlaşılan maddelerin eklenebileceğini söyledi. 3 siyasi partinin lideri bu konuda anlaşması halinde Anayasa değişikliği yapılabilir” dedi.
37 MADDE TEMEL İNSAN HAKLARINI KAPSIYOR
24. Dönemde anlaşılan 60 maddeden 37 tanesinin temel insan hakları ve hürriyetleri konusunda olduğunu kalanların ise yasama, yürütme ve yargı merkezli olduğunu kaydeden Parsak, “Liderlerin anlaşması halinde İnsan hak ve hürriyetleri konulu maddeler Meclisten geçirilebilir. Biz MHP olarak insan hak ve hürriyetlerinin genişletilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Sadece bu maddeler yada anlaşılan tüm maddeler üzerinden bir değişiklik yapılabilir” dedi.

Etiketler: