Başkan Cengiz Güçlü’den Kurban Bayramı Mesajı
Reklam
Reklam
Reklam

Başkan Cengiz Güçlü'den Kurban Bayramı Mesajı

DİNAR Ziraat Odası Başkanı GÜÇLÜ: “Birliğimizin, beraberliğimizin, bütünlüğümüzün simgesi olan Bayramı anlamına yakışır bir şekilde yaşamalıyız”

Editor: Haber Editörü
10 Ağustos 2019 - 17:50

Kurban Bayramı mesajı…
-DİNAR Ziraat Odası Başkanı GÜÇLÜ:
-“Birliğimizin, beraberliğimizin, bütünlüğümüzün simgesi olan
Bayramı anlamına yakışır bir şekilde yaşamalıyız”
-“Kurbanda hayvan kesim işlemi mutlaka tecrübeli kişilerce 
yapılmalıdır. Ancak bu yolla kesim hataları, hayvanların strese 
sokulması sonucu et kalitesinin düşmesi, acemi kasapların 
kendilerine ve çevrelerine vereceği zarar önlenebilir”
-“Hayvan kesimi yapılan alanlarda oluşacak atıkların yol açacağı 
çevre kirliliğine yönelik sıkı tedbirler alınmasıyla halk sağlığına 
yönelik olası riskler bertaraf edilebilir”
DİNAR Ziraat Odası Başkanı Cengiz GÜÇLÜ, birliğimizin, beraberliğimizin, bütünlüğümüzün simgesi olan Bayramı anlamına yakışır şekilde yaşamamız gerektiğini bildirerek, “Bayram günleri, maddi ve manevi dayanışmanın; sevgi, saygı, hoşgörü ve barışın da doruğa ulaştığı günler olsun”

GÜÇLÜ, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, bayramların aynı zamanda “hatırlama” ve “hatırlanma” günleri olduğunun altını çizerek. “Bayramlar, büyükleri ve küçükleri sevindirme, küskünleri barıştırma, hataları affetme, muhtaçlara el uzatma, yardımda bulunma günleridir. Bayramlar, tatil günü gibi değerlendirilmemelidir” dedi.
-“Kesim işlemi mutlaka tecrübeli kişilerce yapılmalıdır”-
Başkan GÜÇLÜ, kurbanda hayvan kesim işleminin mutlaka tecrübeli kişilerce yapılması gerektiğini vurgulayarak, ancak bu yolla, kesim hataları, hayvanların strese sokulması sonucu et kalitesinin düşmesi, acemi kasapların kendilerine ve çevrelerine vereceği zararın önlenebileceğini bildirdi.
Hayvan kesimi yapılan alanlarda oluşacak atıkların yol açacağı çevre kirliliğine yönelik sıkı tedbirler alınması gerektiğini , halk sağlığına yönelik olası risklerin ancak bu şekilde bertaraf edilebileceğini 
Kurban etlerinin muhafazası konusunda 
“Etler, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve güneş görmeyen serin bir yerde hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli, 5-6 saat sonra ise buzdolabına kaldırılmalıdır. Etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşetler içinde veya hava alamayacak bir durumda üst üste konulmamalıdır.” 
Başkan Cengiz GÜÇLÜ tüm vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutlayarak, bayramın milletimize, İslam alemine ve bütün insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirmesi dileği ile nice Bayramlara…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..