BELEDİYENİN TEMİZLİK İŞÇİSİ YOK MU
Reklam
Reklam

BELEDİYENİN TEMİZLİK İŞÇİSİ YOK MU

Dinar Lozan Sarıoğlu: Bazı cadde ve sokaklar hiç süpürülmüyor ve cadde kenarlarında bulunan arıkların içerisi de plastik şişeler, karton, parçaları ile

Editor: Haber Editörü
19 Temmuz 2021 - 15:45 - Güncelleme: 19 Temmuz 2021 - 16:32

BELEDİYENİN TEMİZLİK İŞÇİSİ YOK MU 

                  Bazı cadde ve sokaklar hiç süpürülmüyor ve cadde kenarlarında bulunan arıkların içerisi de plastik şişeler, karton, parçaları ile günlerdir temizlenmedi için de pislik yuvası görünümünde bazı yolları Dinarın. Örnek; Belediye binasına 20 metre yakınında Santral Caddesi ve kaldırımlarının halinitemizlik işlerine bakan Zabıta birimleri hiç görmez mi acaba. 

              Çok eski yıllarda Dinarın yolları ne asfalt nede betondu, büyük caddeler bile topraktı. O yıllar da Belediyenintemizlik işlerinde özellikle yolları sulayıp süpüren ondan fazla temizlik işçileri vardı. Bu işçilerin görevi sabahın erken saatlerinde cadde ve sokakları yazın sulayarak süpürmek, kışın çamuru temizlemekle yolları tertemiz yaparlardı. Her gün ayrı bir mahalleye, semte gider yolları temizledikleri kadar, yolkenarlarındaki arıkların bakımını da üstlenirlerdi. Bu temizlik işçilerimin çoğunluğu kadrolu olduğu için temizlik işleri bittiğinde veya başka bir Belediye  hizmetlerinde çalıştırılırlardı. Santral caddesinden örmek verdik devam edelim;  Yine bu caddede sağdan birinci deprem apartmanlarına varmadan yukarıdan gelen sokağın kenarındaki arıktan ılıca tarafından gelen su günün her saatinde taşarak bu sokağı da, santral caddesini de yolu tahrip etmekte, yoldan gecen arabaların dikkatsizce ve hızlı bir şekilde geçmeleri neticesinde vatandaşlar çoğu zaman ıslanmaktadır. Yine bu cadde de bazı dut ağaçlarının altına dökülen dut meyvelerinden yol çirkin bir görünüm aldığı gelen gecen ve bu yol üzerinde bulunan santral parka giden yerli ve yabancı vatandaşlarında dikkatini çekmektedir. Yok,mu Belediyenin temizlik işlerine bakan işçileri. Belediye Başkanı göremedi diyelim, Zabıta birim memur ve amirleri de mi bu caddeden hiç geçmediler.

               Yine Dana oğlu bağı tarafından geçen menderes kanalının kapalı alana girdiği yerde plastik şişeler, bezparçaları, karton kutular ve çöplerle kapanmış çok çirkin bir görümün arz etmektedir. Bu yerler ve bazı ana cadde ve sokaklardaki yol kenarları, kaldırımlar üzerinde bile otlar bitmiş şehre hiçte yakışmayan bu görüntüler gene asli görevleri olan Zabıtanın hiç mi dikkatini çekmemektedir. Beyler burası köy değil şehirdir. Ben bir tek caddeyi misal gösterdim, Dörtyol semti, yeni yol caddesi, istasyon Adliye caddeleri de bunlardan kalıcı değildir. Lütfen bir gün bu caddeleri bir zahmet gezin, bunları temizlemek ise çok basit.Önemli caddelere bir çöpçü verin süpürsün, yol kenarlarındaki çıkan otları da yine bir işçi elindeki çapa ile iki günde halleder. Biz yıllarca bu işleri Belediyede çalışırken böyle yaptırıyorduk. Yazı işlerinde çalıştığımız yıllarda başkanın haberi bile olmadan böyle müteferrik işleri de birlikte yürütüyorduk. Bir nevi başkan yardımcılığı yapıyorduk, biz ayrıldıktan sonra yazı işleri yalnız yazı işlerine baktı. Bu nedenle de o yıllardan beri bu tür işler hep aksadı. Önümüzde kurban bayramı var, suçıkana yabancı arabalarla gelip gecenler girecekler HAVUZUN İÇİ YOSUN KAPLAMIŞ SU GÖRÜNMÜYOR. Bir zahmet Bayramdan evvel buralara bir el atsanız.

       Temizlik Belediyenin en asli görevlerinden birisidir. Bununda yürütülmesi, takibi Zabıtayı alakadar ediyor, yolların temizliği, süpürülüp süpürülmediğinden Zabıta mesuldür, belediye başkanı bu işleri takip etmez, Zabıta Müdürü bunları takip eder. Eski yıllarda sabahın erken saatlerinde zabıta görev taksim yapar iki memur devamlı fırınları denetlerken, diğermemurlar caddelere dağılır hem yol üzeri esnafı denetlerken hem de yollar süpürülmüş mü? Yolda su patlağı var mı?Belediyeyi alakadar eden bir aksaklık varsa ilgili birim amirine haber verirlerdi. Son yıllarda maalesef çalışmalar yetersiz sanırım. Ben Tekke mahallesi, Pınarbaşı veya üçlerce mahallelerinden bahsetmiyorum, merkezi çarşının tam göbeği yolları dikkate aldım ve santral parkına giden cadde yol güzergahının hiç süpürülmediğinde bahsediyorum. Bu cadde Belediye binasına en yakın bir cadde bu cadde süpürülmüyor ve bakımsızsa diğer caddeleri saymaya gerek var mı bilemiyorum. Temizlik işlerine bakan kadrolu işçiler yoksa bu işleri geçici eline süpürge verdiğiniz kişilerden pek randıman alamazsınız. Dinarı özleyerek bayramda gelecek vatandaşlara temiz bir Şehir göstermek için özellikle ana caddelerin süpürülmesi, caddelerin kenarlarında, kaldırımlarda uzamış otların temizlenmesi dileğiyle hayırlı, sıhhatli bir kurban bayramı diliyorum.

SAYGILARIMLA 05326675701

 

Dinar Gündem Gazetesi

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Osman Ünal
  2 ay önce
  Hele çöp bidonlarının yanından kokudan geçilmiyor. Tam bir hastalık kaynağı. O kadar zor mu temizleyip dezenfekte etmek?
 • misafir
  2 ay önce
  Çok doğru Dinar a dışarıdan gelen biri olarak dikkatimi çekti sanki her taraf çöplük