Dinar’da Emanetçi Mehmet Ağa Hakka Yürüdü
Reklam
Reklam
Reklam

Dinar'da Emanetçi Mehmet Ağa Hakka Yürüdü

Dinar’da 40 yıldır emanetçilik yapan ve emanetçi  Mehmet Ağa diye bilinen Mehmet Karahan 91 yaşında hakka yürüdü

Editor: Haber Editörü
30 Temmuz 2019 - 00:33

Dinar’da 40 yıldır emanetçilik yapan ve emanetçi  Mehmet Ağa diye bilinen Mehmet Karahan 91 yaşında hakka yürüdü.  Pancar Mahallesinde evinin önünde yarın saat 10:00 da halellik alındıktan sonra Burdur Bucak'ta Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Bucak mezarlığında toprağa verilecektir. Dinarımızın ve Tüm sevenlerinin başı sağ olsun. 

Emanetçi Mehmet Ağa Kimdir

1976 Tarihinden Buyana Emanet Taşıdı


Dinar’da 40 yıldır emanetçilik yapan ve emanetçi Mehmet Ağa diye bilinen Mehmet Karahan mesleğini icra etmeye devam ediyor. 87 yaşında olan Mehmet Karahan emanetçilik mesleğinden önce trenlerde su, kaymak şekeri, nane şekeri gibi ürünleri satarak geçimini sağladı. 3 çocuğunu da bu meslek sayesinde okuttu.

Emanetçi Mehmet Ağa diye anılan Mehmet Karahan hayatı boyunca icra ettiği meslekleri gazetecilere anlattı. 7 yaşında babasını kaybederek yetim kaldığını söyleyen Karahan hayatını şöyle anlattı, “7 yaşımda yetim kaldım. Bu yaştan itibaren hem ilkokula gidiyordum, hem de para kazanmak için çeşitli işler yapıyordum. O zaman Ilıca İlk Okulu diye bir okul vardı. Şimdi ise ismi değişmiş ben bu okula gittim. Aynı zamanda Çivril istikametine doğru giden trenlere binerdim ve trenin içerisinde bir kuruşa bir bardak su satardım. Suyun yanında ise nane şekeri, sakız, kaymak şekeri gibi ürünleri de sattım. Bu arada ilkokul bittikten sonra bazı okullara gitmek istedim. Ancak maddi imkânsızlıklar yüzünden maalesef gidemedim. Daha sonra yıllar geçti ve evlendim. Çocuklarım oldu. Artık sırtımdaki yük de daha da ağırlaşmaya başlamıştı. Bir ara Radyocu Necati vardı, ben ondan plak aldım ve müşterilerime satmaya başladım. Aynı zamanda da özel istek üzerine kaset doldurma çalışmalarımız da oldu. Bu işten sonra ise Isparta’ya doğru giden otobüslerde muavinlik yapmaya başladım. Bu sırada Isparta’da adı benimle aynı olan Emanetçi Mehmet Ağa diye biriyle tanıştım. Benden büyüktü, bize ağabeylik yaptı. Bir gün emanetçi Mehmet Ağa bir kaza geçirerek yaşamını yitirdi. O öldükten sonra bana bu işi sen devir almalısın, bundan sonra emanetçi Mehmet Ağa sensin dediler. Millet öyle diyince bende emanetçilik işlerini yapmaya başladım. Artık emanet getirip götürüyor ekmek paramı bu işlerden kazanıyordum. Bu arada 3 çocuğumu da emanetçilik işlerinden kazandığım para ile büyüttüm ve hepsini okuttum. Dinar’da Isparta’ya vatandaşlarımıza ait olan su saati, kol saati tamir işleri, kundura ve terzi malzemeleri gibi eşyaları götürüp getirdim. Bazen de Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesinde vatandaşların imza işleri oluyordu. Bu işleri de yine ben gördüm. Şu an 87 yaşındayım ve ara sıra emanetçilik mesleğini yapıyorum” dedi.

11 Ekim 2016 SALI 15:38

DİNAR GÜNDEM GAZETESİ