Dinar’da İlk Defa Hasadı Yapıldı
Reklam
Reklam

 Dinar’da İlk Defa Hasadı Yapıldı

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesine bağlı Gençali köyünden bundan yaklaşık 4 ay önce tohumları dağıtılarak çiftçilere ektirilen karabuğday ürününün ilk hasadı gerçekleştirildi.  

Editor: Haber Editörü
12 Ekim 2021 - 17:42

 Dinar’da İlk Defa Hasatı Yapıldı

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesine bağlı Gençali köyünden bundan yaklaşık 4 ay önce tohumları dağıtılarak çiftçilere ektirilen karabuğday ürününün ilk hasatı gerçekleştirildi.
 İçerisinde gulitenin olmaması ve çölyak hastalarının kullanabileceği bir buğday çeşidi olan karabuğdayın 1 dekarlık arazide ilk ekimde 280 kilo, ikinci ekimde ise 100 kiloluk bir verim alınabileceği belirtildi. Kilosunun ise 8 TL gibi bir rakam etmesi de çiftçiler yönünden sevindirici karşılandı.

Karabuğday hasatı öncesinde bir bilgilendirme konuşması yapan Dinar İlçe Tarım Müdürü Yavuz Karakuyu şunları söyledi, “Temmuz ayında ürünümüzü toprakla buluşturmuştuk. Karabuğday ürünümüz aynı zamanda hayvan yemi olarak ta kullanılıyor. Çölyak hastalarına da gulitensiz ekmek ve diğer unlu mamülleri sunuyor. Bu çok özel bir bitki inşallah bunu bölgemizde yaygınlaştıracağız” şeklinde konuştu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..