Dinar’dan Kaçırılan-Kaçan Hizmetler
Reklam
Reklam

Dinar'dan Kaçırılan-Kaçan Hizmetler

Dinarda şeker fabrikasının yapılmasından tutun da bir Askeri birliğin kurulmasına kadar çok iş yeri, vatandaşın maddi yönden randıman alacağı tesisleri cahil, bilgisiz,aşırı işgüzar particilerin ve ben her şeyi sizden iyi bilirim diyen ukalalar yüzünden

Editor: Haber Editörü
29 Mayıs 2021 - 10:18

                                            DİNARDAN KAÇIRILAN-KAÇAN HİZMETLER

                    

                        Dinarda şeker fabrikasının yapılmasından  tutun da bir Askeri birliğin  kurulmasına kadar çok  iş yeri,vatandaşın  maddi yönden randıman alacağı  tesisleri cahil,bilgisiz,aşırı işgüzar particilerin  ve  ben her şeyi  sizden iyi bilirim diyen ukalalar yüzünden  kaybettik. Hala daha  beklenen yenilikler gelmeden elde bulunanlarda birer birer maalesef kaybediliyor. Ne sivil toplum kuruluşlarından ,nede  parti yöneticilerinden hiçbir tepki yok.  Vatandaşlarımız ise sus pus olmuş sessiz olayları seyretmekle yetiniyor.

                       Dinarın gelişip güzelleştiği çok eski yıllara  gidersek  Rahmetli Ali Veziroğlunun başkanlığı  sırasında yoktan var ettiği elektrik santralını kurduğu yıllarda Demokrat Parti hükümeti bu tesisinde kurulmasına karşı çıkmış Almanya’dan gelecek olan santralin türbin,makine aksamlarının önüne taş konulmuştu ,fakat  Belediye başkanı Ali Bey  yılmadı,mücadele etti Akrabası Demokrat partisi  Millet vekili Ahmet vezir oğlunun  dahi yardımları olmadan Dinara Elektrik santralini kazandırdı. Dinarda o yıllar pancar ekimine başlanmış ve çiftçi aldığı üründen çok memnun saz mevkisinde yerine göre on kilonun üzerinde pancar yetiştiriyor ve paraya para demiyorlardı. Köylerde de ekim başlayınca Dinar  en çok pancar ekim  merkezi olarak ilan edildi. Bir Şeker fabrikasının bu bölgeye yapılacağı devletin yetkili organları tarafından açıklanınca Başta burdur olmak üzere çalışmalar başladı .Ali veziroğlunun  Belediye Başkanı olarak koşturması sönük kaldı Afyon Millet vekili Ahmet Veziroğlu bile Dinar’a şeker fabrikasının gelmesi için  çalışma yapmadığı söylenir.Çünkü O günlerde Burdur Millet vekili olan  fethi çelik baş Bakan olduğu için Şeker fabrikası hiç pancar ekimi yapılmayan Burdura kaçırıldı.

                   Siyasilerimiz hiç boş durmuyor Oy almak için her seçimden önce Bu bahtı kara İlçeye sözler veriliyor, vaatler sıralanıyor fabrikalar kuruyorlar oylar sandığa atıldıktan sonra Millet vekili olan kişi  Ankara’ya yerleştikten sonra Bayramdan bayrama Dinara gelirse ne ala  bir daha yüzünü  pek gören olmaz. Yine Devletin yetkili ağızlarından birisi Dinara Bir Askeri birlik geleceğini söylüyor vatandaş çok seviniyor bu habere kahvehanelerde bütün masalarda bu muhabbet ediliyor, işsizler  bir iş ümidiyle seviniyor ,esnaf  ,çiftçi  malının para edeceğini düşünerek yerinde duramıyorlar. Belediyede Karşılıksız Yaka köyü (seydemelik) dağının önündeki Belediye arazisini verebileceğini planlıyorlar. Gel gör ki bu memleketin sivri akıllı, beyinsiz sanki ondan başka namusunu koruyan olmazmış gibi   birisi çıkıyor ve kötü propoğandaya başlıyor  neymiş efendim;  “Askeri tesis gelirse  pahalılık olur,kiralık ev bulunmaz, sosyal yaşantılarına ayak uyduramayız “ gibi ipe sapa gelmeyen söylentilerle vatandaşın kafasına hiç olmayacak laflar sokarak birde imza toplayıp bakanlığa elden Ankara’ya götürdükleri nedeniyle  çok yerinde bu Askeri birliğin de gelmesini engellemiş oluyorlar.

                               Dinar gene kendi içerisinden çıkardığı ileri görüşlü, atılgan ve cesur insanlarımızla baş başa kalıyor ve Belediyenin Elektrik santralinin açılmasıyla su ile çalışan değirmenlerimizin yerini un Fabrikaları alıyor. Dedeoğlu, Gürcanlar, Menderes ve Kardeşler un fabrikalarının kısa sürede arka arkaya faaliyete geçmeleriyle her fabrikada yerine göre 20 ila 25 kişi çalıştırıp yıllarca çalıştıktan sonra emekli olanlar bile var. Tabi bu fabrikaların ürettiği un için çuval sorununu da rahmetli olan fethi acar ilk yıllar evinde çuval dikerek daha sonraları çuval fabrikası tesislerini kurmuş ve bu gün Saffet Acar ve kardeşi Ahmet acar tarafından işletilen ve yaklaşık yüzden fazla insanın çalıştığı, ayakta kalan bir tek tesisimizdir. Ne yazık ki bu gün bu dört un fabrikamızdan yalnız bir tanesi faaliyetini devam ettirmekte diğer üç fabrika kapanmıştır.

                           Şimdi gelelim bu günlere; Seçimlerde bol keseden atan  iktidar parti temsilcileri Millet vekili oluncaya kadar  iş imkanı sağlayacak tesisler ve fabrikalar açılacağı sözleri hep hayal ve yalan olmuş ama onlar da Milletvekili olarak Ankara’ya gitmişlerdir.  Dün olduğu gibi bu gün de kurulmuş olan Hükümetler Bu bahtı kara ilçeye halkın faydalanacağı  işe yarar tesisleri getiremediği gibi  hali hazır vatandaşların faydalanacağı bazılarının önüne engeller koymuşlar, bazılarını da Dinardan söküp götürmüşlerdir. Dinar ondan fazla sağ partilerin çıkardığı millet vekillerinden rahmetli güneş örgüt’ün haricinde hiç bir millet vekilinden randıman alamamış  ve hala daha da alamamaktadır.

     SAYGILARIMLA   05326675701                      

YORUMLAR

  • 1 Yorum