Dinar’ın Ekonomisi Daralıyor Mu?
Reklam
Reklam

Dinar’ın Ekonomisi Daralıyor Mu?

Son zamanlarda Dinar’da çeşitli işletmelerin kapanması, esnafların iş yapamamaktan dolayı ver yansın etmeleri ve son olarak ise Garanti Ban......

Editor: Haber Editörü
27 Ekim 2020 - 18:44

Dinar’ın Ekonomisi Daralıyor Mu?


Son zamanlarda Dinar’da çeşitli işletmelerin kapanması, esnafların iş yapamamaktan dolayı ver yansın etmeleri ve son olarak ise Garanti Bankası Dinar Şubesinin kapanması Dinar’ın Ekonomisi Daralıyor Mu? Sorusunu gündeme getirdi. 
Dinarlı vatandaşlarımız ilçe basınına ihbar hatları aracılığıyla ulaştırdıkları mesajlarında, Dinar’ın ekonomisinde büyük bir daralma olduğunu, özel bir banka şubesinin kapanmasının ise, iş yoğunluğunun azaldığını belirten bir gösterge olduğunu belirttiler. 
İlerleyen günlerde ise bir banka şubesinin daha kapanacağını iddia eden vatandaşlarımız kamuoyuna duyurulmasını istedikleri konuları şu şekilde aktardılar, “Sevgili basın mensuplarımız, güzel Dinar’ımızın ekonomisi kötüye gidiyor. Bir de buna pandemi eklenince işler çığırından çıktı gibi. Baksanıza bir banka kepenk indirdi. İkincisinin yolda olduğu söyleniyor. Bir şehirde bankaların kapanması ne anlama geliyor? Dinar’ımızın çok güzel ana yol üstünde güzel bir OSB’si var. Ancak içi boş. En son milletvekilimiz Av. Ali Özkaya bey OSB’ye patates paketleme fabrikasının kurulacağını siz değerli basın mensupları aracılığıyla öğrenmiştik. Aradan 3 yıl geçti. Bir ara açıldı İŞKUR+yevmiyeli işçi şeklinde bir çalışmanın olduğunu duyduk.  Son olarak ise patates fabrikasının işçi çıkartıp kapanacağı konuşuluyor. Bizler vatandaşlar olarak ilçemize ne oluyor? Sorusunu sormak zorunda kalıyoruz. Dinar’ın OSB’si iyi değerlendirilemedi. Buraya yatırımcı getirilemedi. Halbuki ne kadar güzel bir yerimiz var”
PETSAN Kapanacak MI?
Diğer bir iddia ise OSB’de bulunan patates ve soğan paketleme fabrikasının akıbetinin ne olacağı oldu. Edinilen bilgiye göre burada 15 işçinin İŞKUR+ Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla günlük 40 TL yevmiye karşılığında çalıştırıldığı, firma ile İŞKUR’un arasındaki anlaşmaya göre ise işçilerin 3 ay boyunca çalışması gerektiği öğrenildi. Ancak işçilerin bu süre zarfını doldurmadıkları 3 ay olmadan önce işçilere çıkış verildiği iddia edildi. 
Vatandaşlarımız ise bu fabrikanın ilçeye hibe destekler yoluyla mı kazandırıldığını, çalışma şeklinin nasıl olduğunu, fabrikanın neden 3 ay dolmadan işçileri çıkardığını, burada devletimizin bir zararının olup olmadığını soruyorlar. 

Yerel Basın Önceden Defalarca Haber Yapmıştı
Dinarlı vatandaşlarımızın ilçe ekonomisinin daraldığına yönelik mesajlarını sizlerle paylaştık. Ancak son 5 yıldır, ilçemizin duyarlı gazetecileri ve gazeteleri, OSB’nin alt yapısı, trafo merkeziyle tam olduğunu, ancak doğalgaz ve arıtma tesisinin de mutlaka kurulması gerektiğini yazmıştı. Böylelikle yatırımcıların Dinar OSB’sini seçebileceklerini ve çok daha cazip bir yer olacağını belirtmişti. İlçemizin ekonomik olarak kurtuluş yollarından bir tanesi ise, OSB yatırımcıyla dolmasıdır. Bunun da yolu doğalgaz ve arıtma tesislerinin kurulmasından geçiyor. Bir an önce Dinar için birlik ve beraberlik içerisinde olunmalı ve güzel ilçemize ekonomik olarak başarılı işler yapılmalı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Tanin sekmen
    1 ay önce
    İş insanıyım Dinarli oluşuma rağmen dinarda yatırım yapmak ölü yatırım olur . Birinci neden dinarda iş esnaf iş ahlakı yok ahlakın olmadığı yere hiç bir yatırımcı gelmez. Yerel halkın tek düşüncesi var kıssadan köşe donmece oysa yatırımcı uzun vadeli sürece gelir örneğin 20.000 nüfuslu ilçede devasa arsa fiyatları ev fiyatları keza çok yüksek 90_100 bin lik deprem evi dahi 190 çekildiğine göre aynı ozellikde olan evler Antalya Afyon Uşak Denizli çok daha ucuza sıfır ev dinarda orta ölçekli 350 milyon aynı olcekde diyet illerde 250 milyon sorarım akıl neresinde bu işin ,ve yönetim olabildiğince iğrenç göz boyama sıtratejisi üzerine kurulu üretime dayalı tek bir çalışma yok. Yan sanayi yok sayacak çok şey var aslında gerek görmüyorum köy olması dinarin daha uygun olacakdir . Dinar yerel halki tefecilik zihniyetini atıp adaletli yönetici seçip düzelmesi lazım başkası yok