EĞİTİM-İŞ’TEN TEVHİD-İ TEDRİSAT AÇIKLAMASI
Reklam
Reklam

EĞİTİM-İŞ'TEN TEVHİD-İ TEDRİSAT AÇIKLAMASI

Eğitim–İş Dinar İlçe Başkanı Fırat ÇELİK, Tevhid–i Tedrisat (Eğitim–Öğretim Birliği) düzenlemesinin 97’nci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet

Editor: Haber Editörü
03 Mart 2021 - 18:11

EĞİTİM-İŞ'TEN TEVHİD-İ TEDRİSAT AÇIKLAMASI

Eğitim–İş Dinar İlçe Başkanı Fırat ÇELİK, Tevhid–i Tedrisat (Eğitim–Öğretim Birliği) düzenlemesinin 97’nci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim–İş) Dinar İlçe Başkanı Fırat ÇELİK, Tevhid-i Tedrisat Yasası’nın kabulünün 97’nci yıldönümü nedeniyle açıklamada bulundu.

ÇELİK: “17 Temmuz 1921’de yapılan ve ilk eğitim şurası olarak kabul edilen 1.Maarif Kongresi’nde Atatürk; “Eğitim, memleketin çocuklarının birlikte ve eşit olarak kazanmak zorunda oldukları bilim ve fendir” sözü ile Cumhuriyetin eğitim sisteminin nasıl olması gerektiğine işaret etmiştir. 

3 Mart 1924, TBMM’de üç devrim yasasının kabul edildiği ve devrimci cumhuriyetin hedeflerine ulaşmada önemli bir kilometre taşı olan dönüşümün tarihi olarak kayıtlara geçmiştir. Ulusal birliğin mihenk taşı Tevhid-i Tedrisat ile ülkedeki eğitim kurumları tek elde toplanmış, Şeriye ve Evkaf Vekaleti’nin kaldırılmasıyla modern hukukun önü açılmış ve Halifeliğin kaldırılmasıyla da laik devlet mekanizması için en gerekli adımlardan biri atılmıştır.

Ulusal egemenlik ile bağdaşmayan ve toplumsal gelişmenin önünde engel olan çağdışı kurumlar kaldırılmış, devletin ve toplumsal düzenin akla ve bilime dayalı ilkelerce düzenlenmesinin yolu açılmıştır.

Laik eğitimin ve laik toplumun çok daha önem kazandığı bu süreçte, Eğitim-İş olarak Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına, ülke bütünlüğüne, laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve parasız eğitime sahip çıkmaya devam edeceğiz; bu kararlılıktan asla vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dinar Gündem Gazetesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..