KURTULUŞ SAVAŞI ŞEHİDİNİN ADINI HİÇBİR MEBLAĞ SİLEMEZ!
Reklam
Reklam

KURTULUŞ SAVAŞI ŞEHİDİNİN ADINI HİÇBİR MEBLAĞ SİLEMEZ!

Adını Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz kahramanlarından Albay Reşat Çiğiltepe‘den alan Ankara Mamak’taki Çiğiltepe Ortaokulu’na, Milli Eğitim Vakfı’na bağışta bulunan Turhan Polat‘ın ismi verilmiş, öte taraftan

Editor: Haber Editörü
29 Haziran 2020 - 18:23 - Güncelleme: 29 Haziran 2020 - 18:47

KURTULUŞ SAVAŞI ŞEHİDİNİN ADINI HİÇBİR MEBLAĞ SİLEMEZ!
Adını Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz kahramanlarından Albay Reşat Çiğiltepe‘den alan Ankara Mamak’taki Çiğiltepe Ortaokulu’na, Milli Eğitim Vakfı’na bağışta bulunan Turhan Polat‘ın ismi verilmiş, öte taraftan bir vatanımız olması için canını veren bir kahramanın aziz hatırası parayla silinmiştir. 

SOYADINI ATATÜRK'ÜN VERDİĞİ GURURLU KAHRAMAN
 Albay Çiğiltepe, Atatürk'e düşman işgali altında bulunan Çiğiltepe'yi yarım saat içinde alma sözü verip, bu tepeyi yarım saate alamayınca “Muvaffakiyetsizlik beni hayatımdan bizar etti.” diyerek yaşamına son vermiştir. Tarihi notlara göre Çiğiltepe'nin aziz naaşını taşıyan silah arkadaşları, 1 saatten kısa bir süre sonra Büyük Taarruz’da Sincanlı Ovası’ndan Dumlupınar’a kadar tüm yolların önündeki en stratejik engel olan Çiğiltepe’yi düşmandan temizlemiştir. Atatürk'ün, gururu vatan sevgisi kadar büyük olan albayın vefat haberini aldığında gözyaşları içinde onun büyük bir vatansever olduğunu söylediği bilinmektedir. Soyadı kanunu çıkartılınca Atatürk, hiç unutmadığı şehit albaya "Çiğiltepe" soyadını vermiş, Balkan Savaşları'ndan Çanakkale Cephesi'ne kadar vatan mücadelesinde kıymetli başarılar göstermiş şehidin ismini ölümsüzleştirmiştir.
İşte okul tabelasından adı para karşılığında silinen Çiğiltepe böyle bir kahramandır!

Tarihi notlara göre o tepeye bakıp, “Hey mübarek dağ, bak bakalım bana! Gelecek nesiller senin kıymetini bilir ve burada bugün olanları, sebil olan şu canları umarım hatırlarlar. Başarırsak, bunca kana ve cana mal olan bu tepenin değerini umarım anlayabilirler” diyen Albay Çiğiltepe'nin adını unutturmayarak son sözlerine vefa göstermek ONURUMUZDUR!

Eğitim-İş Dinar İlçe Temsilciliği

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..