Ormanların gizli gözleri devrede;
Reklam
Reklam
Reklam

Ormanların gizli gözleri devrede;

Ormanların gizli gözleri devrede; Dinar Orman İşletme Müdürlüğünde ormanları korunması faaliyetleri kapsamında son teknolojik ürünler kullanılmaktadır. Anayasamızın 169.maddesi gereğince ormanların korunması esas olup Orman Genel Müdürlüğü

Editor: Haber Editörü
06 Eylül 2019 - 11:27 - Güncelleme: 06 Eylül 2019 - 11:32

Ormanların gizli gözleri devrede;
 Dinar Orman İşletme Müdürlüğünde ormanları korunması faaliyetleri kapsamında son teknolojik ürünler kullanılmaktadır.
Anayasamızın 169.maddesi gereğince ormanların korunması esas olup Orman Genel Müdürlüğü birimlerince teknolojiden faydalanılmaktadır.Bu kapsamda drone,fotokapan vs gibi günümüz teknolojisinin ürünleri ormanların korunmasında büyük fayda sağlamaktadır.Dinar Orman İşletme Müdürlüğünce ormanlardan usulsüz faydalanma,orman yangınları ile mücadele,kaçak avlanma,otlatmaya yasaklanmış alanlar da usulsüz otlatma,açma işgal gibi kanun dışı müdahalelerin engellenmesi şüphelilerin tespiti ve yasal işlemlerin yapılması konularında teknolojik araçlar yoğun şekilde kullanılmaktadır.Bunun sonucu olarak ormanlardan yasa dışı faydalanmaya çalışanlar tespit edilerek adli mercilere gönderilmektedir. Bu çalışmalar neticesinde Dinar Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında yakın tarihte kaçak ağaç  kesimi yapan bir şüpheliye ait görüntüler teknolojik göze takılmış olup hakkında yasal işlem yapılarak adli mercilere sevk edilmiştir.Dinar Orman İşletme Müdürlüğünce bu sistemlerin yoğun şekilde kullanılarak daha etkin mücadele yapılacağı belirtilmiştir.
Ormanların korunmasında asıl amaç insanlarımızın cezalandırılması olmayıp,yasal çerçevede, etkin koruma faaliyetleri ile caydırıcılığın ön plana çıkarılması bu sayede  suçun işlenmesini önleyerek ormanların ve insanların zarar görmesini engellemektir.
Halkımızın orman kaynaklarından doğan ihtiyaçlarını yasal yollarla orman idaresine başvurmak ve gerekli izinleri almak suretiyle karşılaması gerekmektedir.Bu konuda orman işletme müdürlüğü bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada halkımıza hizmet edecektir.
Ormanlık alanlarda görülecek usulsüzlüklerin 112 veya 177 numaralı ücretsiz ihbar hatlarına bildirilmesi vatandaşlık görevimiz olup hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza müteşekkiriz.

Dinar Orman İşletme Müdürlüğü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..