Raif Öztürk’ten Belediye Meclis Üyesi Neşe Taşpınar’a cevap
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Raif Öztürk'ten Belediye Meclis Üyesi Neşe Taşpınar'a cevap

Dinar Belediyesi Meclis Üyesi Sayın Neşe Taşpınar, Dinar Belediye eski Başkanı Sayın Saffet Acar’ın 10 yıllık hizmet döneminde, Dinarlı şair ve yazarların kitaplarını; bir kültür hizmeti

Editor: Haber Editörü
05 Ağustos 2019 - 12:18 - Güncelleme: 05 Ağustos 2019 - 12:34

ŞAİR-ARAŞTIRMACI YAZAR RAİF ÖZTÜRK’TEN

 BELEDİYE MECLİS ÜYESİ NEŞE TAŞPINAR’A CEVAP

 

“Dinar Gündem Gazetesi Yazı işleri Müdürlüğüne;

Dinar Belediyesi Meclis Üyesi Sayın Neşe Taşpınar, Dinar Belediye eski Başkanı Sayın Saffet Acar’ın 10 yıllık hizmet döneminde, Dinarlı şair ve yazarların kitaplarını; bir kültür hizmeti olarak basılmasını sağladığı için eleştiren açıklaması, Gazetenizin Haber Editörü tarafından 3 Ağustos 2019 tarihinde “Belediye Meclis Üyesi Taşpınar; Çok Fazla Kitap Basılmış. Dinar Belediyesine şairler ve yazarlar tarafından bastırılan kitapların çok fazla olduğu iddia edildi” başlığı ile yayınlanmıştır.

 Burada kastedilen yazar ve şairler “Dinarlı Şair ve Yazarlar Kültür Derneği” üyeleri başta olmak üzere, Dinar Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından kitapları yayınlanan yazar ve şairlerdir. Dinar Yazarlar ve Şairler Derneği bir sivil toplum kuruluşu olup, Dinar kültürüne hizmet amacıyla 4 Mart 2014 tarihinde kurulmuştur. Bir kurum ve sivil kuruluş olan bu derneğin bir yönetim kurulu ve başkanı vardır. Elbette onlarında bu iddialara verilecek cevapları vardır.

Ben Belediyemiz tarafından kitapları basılan bir şair ve araştırmacı yazar olarak, ayrıca adı geçen derneğin üyesi olarak Sayın Belediye Meclis Üyesi Neşe Taşpınar’ın maksadını aşan bu demecine cevap vermek istiyorum. Bu cevabımı Basın ahlâkı gereği gazetenizin aynı sayfasında yayımlayacağınızı ümit ederek, çalışmalarınızda başarılar dilerim.Raif ÖZTÜRK”

Şair ve Yazar Raif Öztürk’ten gelen cevabı Basın Yayın Ahlakı gereği yayınlıyoruz.     Dinar Gündem Gazetesi..

 

Sayın Neşre TAŞPINAR, Dinar Belediyesi Meclis Üyesi,

Dinar Gündem Gazetesine vermiş olduğunuz 3 Ağustos 2019 tarihli demecinizi okudum. Gündem ve Gölge Gazetesi Muhabirlerini belediyeye çağırarak; Sayın Saffet Acar’ın kültür hizmetlerinden olan, Dinarlı yazar ve şairlerin kitaplarının basımı konusunda bir demeç veriyorsunuz.  Demecinizde üç iddia, eleştiri ya da görüş var.

1.”Çok kitap basıldığı ve zatıâlinizin bundan çok rahatsız olduğu.”

2.”Basılan kitapların gereksiz olduğu, yani muhtevasını beğenmediğiniz, beğenmediğiniz için de çok rahatsız olduğunuz. Tüyü bitmemiş yetim hakkından falan bahsederek, sayın başkan başta olmak üzere belediye tarafından kitabı basılanları gayri meşru ve kanunsuz iş yapmış, yetim hakkını gasp etmiş” gibi lanse etmeye çalışıyorsunuz.

3. “Bir sitede de Dinar Belediyesi tarafından baskısı yapılan kitapların satış fiyatları görülmektedir. Acaba bu satışa çıkarılan kitapların parasından kitabı yazan kişiler ve Dinar Belediyesi para alıyor mu?” diyerek aynı ince taktikle; başta Sayın başkanı, ayrıca Dinarımız ve kültürümüz için fedakârlık yapan, kültür insanlarını aklınız sıra kamuoyunda değersizleştirmeye çalışıyorsunuz.

            Sayın Taşpınar, bu iddia ve görüşlerinize tarafımdan birer birer cevap verilecektir. Ancak bu cevaplardan önce birkaç söz söylemek istiyorum. Ben 1969’lı yıllarda Dinar ülkü ocaklarındayım. Yani siyasi bir kişi olmasam da hep siyasetin yanında, yakınında oldum. Okul hayatımızda ikinci mektebimiz Ülkü Ocakları oldu. Sonra Ülkücü Öğretmenler Derneği, Sonra Türk Eğitim Sendikası, Sonra emekli olunca 2005 yılında Dinar MHP İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, Partiler Üstü Bir Türkçü Dernek olan Türk Ocakları Yönetim Kurulu Üyeliği, başkanlığı, Dinar Yazarlar ve Şairler Kültür Derneği Kurucu Başkanlığı (2014) ve son yapılan (1 Mart 2019) mahalli seçimde de 7 aylık İYİ PARTİ ilçe başkanlığım oldu. Kısacası hayatımız hep iki şeye endeksli oldu. Türkiye Sevdası-Dinar Sevdası…

            Bu sevdayla son yedi aylık aktif siyasi hayatımızda da bir zamanların cazibe merkezi, kültür merkezi, ekonomi merkezi olan; sosyal hayatı canlı Altın Şehir Dinar’ı yeniden kurmaya katkı vermeye çalıştık. Dinar’da sevgi, hoşgörü iklimini kökleştirmeye; Dinar’a hep zarar veren siyasi anlayışı değiştirmeye, seçimden sonra yüz yüze olacağımız insanlarla seçimi demokrasi havası içinde yaşamaya çalıştık. Ayırmadık, ayrıştırmadık. Kin değil sevgi ve demokrasi ekmeye çalıştık. Birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeye çalıştık. Bunu karşılıklı olarak yaşatıp geliştirelim istedik. Kısmen başardık. Biz seçimi kaybettik, vatandaşın iradesine teslim olduk, Sayın başkana parti olarak, dernek olarak başarılar diledik. Başka Dinar yok, her şey Dinar için dedik.           Geldiğimiz noktaya bakın ki, her şey bitmiş kitapla uğraşıyorsunuz. Ben yine de ilkeli davranacak, işe siyaset sokmadan cevap vermeye çalışacağım.

            Sayın Taşpınar yaptığınız ayıpla iştigal etmektir. Sayın Saffet Acarla ilgili dönemi didik, didik ettiniz başka bir şey bulamayınca da aklın sıra, buradan bir şeyler mi çıkaracağını zannediyorsun. Size buradan ekmek çıkmaz Sizin adınıza üzülüyorum, kendinizi böyle çabuk bitirmeyin.

            Sayın Taşpınar, Sizi ben partisi adına, kendisi adına, Dinar adına gayretli bir insan olarak görüyordum. Yılların tecrübesine rağmen şu an yanıldığımın  farkındayım.Bizi sen anlayamazsın.. Dinar’ın gelini olmuşsun ama henüz Dinarlı olamamışsın… Belediye Yayınlarından kitapları çıkan Ayhan Kalkan’ı, Hilmi Çalışkanı, Lozan Sarıoğlu’nu, Yaşar Sağlamı, Rıfat Yiğit’i, Hasan Alpars’ı, Turan Karlı’yı, Mehmet Özcan’ı, Ülker Aygün’ü, Raif Öztürk’ü ve diğerlerini anlayamazsın. Bu arkadaşların kitaplarını okuyabilseydin… Mehmet Tekin Hocamın, Nedret Gürcan’ın kitaplarını bir okuyabilseydiniz, Dinar’ı, o eski Dinar’ı, bizim Altın Şehrimiz Dinar’ı bir tanıyabilseydin işte o zaman anlar, bize, Dinar kültürüne katkı sağlayanlara, başta belediye eski başkanı Sayın Saffet Acar olmak üzere her birine saygı duyar, minnet duyardın.

            Değerli Taşpınar, yukarda bizleri zan altında bıraktığın üç konuda da size edeplice cevap vereceğim. Yalnız öncelikle şunu merak ediyorum. Gündem Gazetesine böyle bir açıklamayı bireysel olarak mı yaptınız? Böyleyse, doğru yapmamışsınız. Bu açıklama Sayın Başkanın yapması gereken bir şeydir. Bir suiistimal varsa, ima ettiğiniz gibi yetim hakkını gasp etmek, görevi kötüye kullanmak, kitap sahiplerinin bu işten nemalanması var ise bunu açıklamak Sayın başkana düşmez mi?  Bu hareketinizle yönetimde iki başlılık yarattığınızın, başkana saygısızlık yaptığınızın farkında değil misiniz? Ya da bunu göreviniz gereği mi, yani Belediye Grup Sözcüsü ya da başkan yardımcısı gibi bir göreviniz var da, buna dayanarak mı yaptınız. Böyle bir yetkilendirmeniz varsa, Meclisinizden bu konuda açıklama kararı alındınız mı? Başkanı bu demeç hakkında bilgilendirdiniz mi? Hayır diyorsanız, o zaman bu bir işgüzarlık değil mi? Niyetiniz, adınızı bir şekilde gündemde tutmaksa bu yolda doğru değil. Dinar’ın huzura ihtiyacı var, düşmanlığa değil… Suyu bulandırmak, bununla bazı şeyleri unutturmak gibi bir niyetin varsa, bu da yanlış… Dinar’ın, Dinarlının derdi çok, o işlere bakmak, Dinarlıyı mutlu etmeye çalışmak, daha akıllıca bir iş olur.

            Şimdi gelelim şu ince imalı eleştirilerine… Süreti Hak’tan görünüp, inceden inceye Sayın Saffet Acar ve kültür değerlerimizi değersizleşme taktiğinize… Sevgili kardeşim, “çok kitap basılmış, rahatsız oldum” diyorsunuz. Dinar’ın kültür iklimi Sayın hemşihre Neşe Hanım’ım memnuniyetine göre mi şekillenecek. Bu Cehalet…Kitap düşmanlığı, İlim, kültür, Dinar düşmanlığı olur. Gel bunu siz söylemiş olun. Saffet Acar bir kültür adamıdır.. Bir basın toplantısında anlatmıştı. Belediyenin genel denetimine gelen mahalli idareler müfettişi, basılan kitapların faturasını incelerken “ Başkan maşallah küçük bir ilçede ne çok kitap bastırmışsın,” deyince; “Doğru, okunsa daha çok bastırırım. Bugün sıkıntımızın asıl sebebi okumamakta gizlidir.”diye cevap verir ve müfettişin takdirini alır.  Altının kıymetini sarraf, kitabın kıymetini kültür insanları ve aydınlar bilir.

            Değerli Neşe Hanım, demecinizde “basılan kitapların gereksiz olduğunu, beğenmediğinizi” söylüyorsunuz. Vallahi kardeşim siz Kültür Bakanlığı Kültür eserleri değerlendirme Kurulu  Başkanı olmuşsunuz, siz ilim eserleri değerlendirme kurulu başkanı olmuşsunuz bizim haberimiz yok. İnsanların kitapları beğenmesi için okuması gerekir. Hangi basılan kitabı okuduğunuzu merak ediyorum. Bir kitabı beğenmek ya da beğenmemek kişiden kişiye değişebilir. Birinin beğendiğini, bir başkası beğenmeye bilir bu doğaldır. Ama bunun tek şartı o kitabın okunmasıdır. Siz bu ifadenizle kitabı basılanları, aklınız sıra küçümsüyorsunuz. Bir kitap da siz yazın, biz alkışlayalım.

            Değerli kardeşim yetim hakkından bahsederek gayri meşru bir iş yapılmış izlenimi yaratıyor, fedakâr insanları ve Sayın Saffet Acar başkanı zan altında bırakıyorsunuz. Sayın Saffet Acar iş adamı, iktisatçı, kültür adamı; asıl önemlisi toprak adamı ve kültür adamı; O’nun sadakası yolsuzluk imasında bulunanların dişini kırar. Varsa bir gayri meşruluk, kanunsuzluk lafı gevelemenin anlamı yok, gereğini yapın, ya da sayın Neşe Hanım lütfen Neşe Hanımın hırslarını durdurun ve susun…

            Değerli Hanımefendi, bir siteden bahsediyorsunuz. Bu sitede Dinar belediyesinin bastığı kitapların para ile satıldığını, bundan Dinar belediyesinin para alıp almadığını, kitap yazarlarının nemalanıp nemalanmadığını merak ettiğinizi” söyleyerek cehaletinizi, sadece cehalet değil sanata, kültüre, fedakârlığa düşmanlığınızı ortaya koyuyorsunuz. Dinar Belediyesi Kültür Müdürlüğü basımı yaptığı kitaplar için Dinarlı şair ve yazarlarına bir kuruş para ödemez, ödememiştir. Bu arkadaşların hiç birinin böyle bir talebi de olmamıştır. Yazarlarına kitabının basılmış olduğu heyecan ve haz yeter, bu onların vatan ve Dinar sevdasının gereğidir. Yine Belediyece basılan kitapların tamamında “Dinar Belediyesi Kültür Hizmetidir, Para ile satılmaz” yazar. Buna rağmen bahsettiğiniz site, hatta sitelerde değişik Sahaf isimleri kullanılarak Dinar Belediyesi Basımı kitapların satışa çıkarıldığı doğrudur. Bu sizin olayı bilmediğinizin, bir kez olsun Google’den kitap temin için arama yapmadığınızın, yani kitapla işinizin olmadığını gösterir. Gerçek kitapseverler bu duruma vakıftır. Büyük kentlerde, ya da internet üzerinden bazı Sahaflar, topladıkları, temin ettikleri ikinci el kitapları satışa çıkarır. Mesela benim, dostların katkısı ve kendi paramla basımını gerçekleştirdiğimin on kitabın yedi tanesi satıştadır. Ama ben hiçbir Sahafa kitaplarımı satmadım. Yine Dinar Belediyesi tarafından basımı gerçekleştirilen “ Altın Şehir Dinar, Dinar Kerem Havaları, Dinarlı Şairler” kitaplarım satışta… Değerli kardeşim bu bazı kitapseverlerin okuduğu kitabı sahaflara vermesinden, ya da sahafların okuyuculardan bir şekilde temin etmesiyle oluşan bir Pazardır.. Açın bu tür kitaplar bir adet, iki adet diye çok cüzi sayıda olan kitaplardır. Bunların içinde benim imzalayıp hediye ettiğim, hatta yazarından imzalı diye ifadelendirilen ve satışa çıkarılan kitaplar da vardır. Siz açın telefonu, benim Dinar Kerem Havaları kitabımdan beş adet sipariş verin, veremezsiniz. Çünkü ellerinde ya bir ya da iki kitap vardır. Bilmediğiniz bir konuda; kitap yazarlarının belediyeye bastırdıkları kitaplarını satışa çıkardıklarını ve nemalandıklarını ima etmişsiniz. Bu arkadaşların hepsi şahsiyetli insanlar olup, kul hakkını bilen insanlardır. Sizin kara çalmanız ancak sizi karalar… Lütfen bu konuda bilenlerden bu durumu öğrenin. 

            Sayın Neşe Kardeşim, ben Raif Öztürk Olarak 18 basılmış kitaba sahibim.  Bunlardan 10 tanesini gönül dostlarım, Dinarlı hemşerilerimin destek ve kendi birikimlerimle bastırdım.(Türklerin Türküsü, Dinarlı Aşli Taş, Dinar Halk Bilimi Ürünleri, Sevdamsın, Sözün Kudreti, Toprak Bizde Namustur, Kumalarda Şölen Var, Gül Yüzünde Güller Açsın, Dinar şiirleri ve Fotoğrafları, Bu Sevda Bitmez); 4 Kitabım Dinar Belediyesi Kültür Yayınlarından yayınlandı. (Dinarı Anılarda Yaşamak, Dinar Kerem Havaları, Duygu Pınarı, Altın Şehir Dinar); Yine Yaşar Sağlam ile müşterek hazırladığımız 4 kitabımız da Dinar Belediyesi tarafından yayımlanmıştır. (Dinarlı Şairler, Dinarlı Halk Şairi Süleyman Uysal, Hüzünlü Üveyk, Garipçe)  … Bunların hangisini okudunuz, gereksiz buldunuz çok merak ediyorum.?

            Sayın Taşpınar, yeni yönetimin kitap basma kültür hizmetini yapıp yapmayacağı elbette kendi politikasıdır. Şahsen benin kitabımı basın talebim olmadı, olmaz da.. İlkem ve ülküm bellidir. Türk Milliyetçisi olarak sevdamızı yaşamak en büyük amacımızdır.

            Değerli Kardeşim, yaptığınız beyanat konusunda sizi bir kez daha düşünmeye akl-ı selim davranmaya davet ediyorum.  Daha geniş bilgilenmek için lütfen derneklerimizi ziyaret edin, kitaplarımızı görün, okuyun. Dinar sevdamızdan tanık olun. Saygılarımla…

.5 Ağustos 2019

 

                                                                                                                      Raif ÖZTÜRK

                                                                                                                        Şair-Yazar

 

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • DİNAR SEVDALISI
  11 ay önce
  TEŞEKKÜRLER HOCAM ... ACABA KİŞİ HAKKINDA YAZILANLARI OKUYOR MU MERAK EDİYORUM
 • ZEKİ KARAGÖZ
  11 ay önce
  sayın hocam sabrınızı takdir ediyorum. Gündemde kalmak için her şeyi yapar bu türler.
 • Nermin Cengiz
  11 ay önce
  Konuşmuş olmak icin konusulmamalı.İste böyle yanlışlıklar altında ezilirsiniz.Beğenilmeyen kitapların beğenmediğiniz yönlerini açıklamalısınız Neşe Hanım.Çamur at izi kalsın şeklinde davranmak çok yanlıştır.Bu düşünce içerisinde olan kişiler iz birakmayı bırakın çamurun içine gömülürler.
 • Misafir
  11 ay önce
  Bunlar ne oldum delisi olmuş hizmet sıfır suçıkanda adamın yüzüne bakmıyorlar garsonlar bişey söyle git kendin yap daha iyi
 • cevabını için teşekkürler gerçeği bilmeden konuşmamak gerekli bence
  11 ay önce
  cevabını için teşekkürler gerçeği bilmeden konuşmamak gerekli bence
 • Osman Ünal
  11 ay önce
  Hitap tarzınız yanlış Raif Hocam. Bayan neşe demeniz yeterli. Okuyanlar alttan aldığınızı zannedecekler. Düşmana silahıyla mukabele et demiş Peygamber Efendimiz.
 • yavuz sağlam
  11 ay önce
  neşe hanımı kınıyorum dinarın hangi sorununu halletmişte iş kitaplara gelmiş onlara oy veren destekleyen biri olarak yanlış oy kararımdan dolayı haksızlık yaptığım tüm dinarlılardan özür diliyorum