SUÇIKAN ŞELALESİ
Reklam
Reklam

SUÇIKAN ŞELALESİ

Suçıkan parkı Dinarın simgesi haline gelmiş bir dinlenme yeridir. Dağdan akıtılan şelale ise bu parka ayrı bir görünüm kazandırmakta doğal bir

Editor: Haber Editörü
29 Haziran 2020 - 20:13

SUÇIKAN ŞELALESİ

               Suçıkan parkı Dinarın simgesi haline gelmiş bir dinlenme yeridir. Dağdan akıtılan şelale ise bu parka ayrı bir görünüm kazandırmakta doğal bir olay gibi algılanmaktadır. Aslında parkın Dinarlılara kazandırılması da, şelalenin sonradan icadı da belediye başkanlığı yapmış olan rahmetli Ali vezir oğlu tarafından yaptırılmış projelerden birisidir. 
               Santral parkı yanında yaptırılmış olan elektrik santralinin türbinlerini çevirmek için suyunun toplanması için yaptırılmış olan suçıkan havuzu kenarları da tesviye edilerek ağaçlandırılmış dinlenme tesisi, gazino haline getirilmişti. Yaklaşık yetmiş sene evvel işletmeye açılan santral 1983 yılında yok pahasına Belediyenin elinden alınarak T.E kurumuna devredilmişti. Elektrik santrali elden gitti fakat suyun çıktığı havuz ve tesisler yine belediye uhdesinde kalmıştı. Aradan yıllar geçtikten sonra 1967 yılı seçimlerinde tekrar Belediye başkanlığını kazanan Ali vezir oğlu suçıkanda bazı değişiklere şelaleyi de ekleyerek daha güzel bir görünüm sağlamıştı. Suyun akışını tespit etmek üzere eski arasözle arabışık yolundan suçıkan dağının arka kısımlarına ulaşılan yere kadar gidilip yangın hortumları eklenerek şimdi şelalenin aktığı kısma kadar su getirilip aşağıya akıtıldı ve sağa sola akıntılar önlenerek şimdiki durumu alıncaya kadar uğraşlar verildi dökülen kısım belirlenmiş oldu.  Suçıkan havuzunun alt kısmı yüzme havuzlarının çaprazında içme suyunu şehre basan santra fişlerin binasından şu anda suçıkan tepesinin şelalenin aktığı kısma kadar boru döşenerek şelalenin akışı sağlanmıştı.  Feyzi Baş yiğidin başkanlığı sırasında içme suyunun yetersiz olduğu gerekçesiyle şelalenin suyu içme suyunun yerine havuzun köşesinden havuz suyu verilmeye başlanmıştı. Suyu dağın tepesine basan motor elektrik ile çalışmakta ve çok masraf olduğu için Belediye Başkanlığına gelen Saffet Acar yapmış olduğu çalışma sonunda hem elektrik masrafından kurtulmak ve hem de doğal olarak dağın arka kısmından geçen sulama suyundan şelaleyi akıtma kararı alarak uygulamaya koydu. Karakuyu gölünden gelip suçıkan tepesi arkasından geçmekte olan sulama suyundan bir miktar şelaleye yetecek miktar suyu borularla şelaleye kadar getirip akıtılmasını sağlamış oldu. Şimdi şelaleden akan su hem eskisinden daha çok ve hem de yukarıdan geçen arıktan alınmış bir su olduğu için de doğal hakiki bir şelaleye dönüştürülmüş oldu. Yaz ve kış hiçbir masraf edilmeden şelale akıtılmakta buraya gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından iğliyle izlenmektedir. 
                         Birçok ziyaretçinin şelaleyi arkalarına alarak fotoğraf çektirdiği bu güzide yerde kışın çok soğuk havalarda şelalenin buz tutmasıyla görünüm insanların daha çok iğlisini çektiği için yoldan transit geçen yolcular bile manzarayı gördüklerinde durup içeriye girmek mecburiyetinde kalıyorlar.  Suçıkanın bu güzelliğine dokunmadan korunması dileğimizdir. Eklentiler, ilaveler yapılması bu doğal Güzelliğini bozabilir buna çok dikkat etmek lazımdır. İkinci bir husus müstecirlere vermeden Belediye kendi imkânları dâhilinde kendi adamlarıyla bu yeri çalıştırmasının devam etmesidir. Burada hizmet verecek olan personelin, müşteriye daha nazik davranması ve kaliteli insanlardan seçilmesi en önemli olanıdır. Çünkü yıllarca evvel bu tesis bir bozuldu yıllarca titiz çalışmalar sonunda bu günkü hale geldi.  Tekrar bozulmasına müsaade etmeyelim. Unutmayalım ki SUÇIKAN DİNARIN SİMGESİDİR.
SAYGILARIMLA

Şozan Sarıoğlu.

05326675701

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..