Dinar Kültür İklimine Yeni Kitap
Reklam
Reklam

Dinar Kültür İklimine Yeni Kitap

Uzun bir çalışanının sonunda hazırladığım ve 2017 yılında Dinar Belediyesi Kültür Yayınları arasında yayımlanan "ALTIN SEHIR DİNAR-Bir Köyün Kent Oluşunun

Editor: Haber Editörü
30 Kasım 2020 - 03:15

DİNAR KÜLTÜR IKLIMINE YENİ KITAP:
Uzun bir çalışanının sonunda hazırladığım ve 2017 yılında Dinar Belediyesi Kültür Yayınları arasında yayımlanan "ALTIN SEHIR DİNAR-Bir Köyün Kent Oluşunun Öyküsü" kitabım eksiklerine rağmen Dinar'ın yerel tarihini anlatan bir kitap olarak büyük ilgi görmüştü..Kitap başlangıçtan 1980'li yıllara kadar olan zaman dilimini kapsıyordu. Dinar'ın yerel tarihinin tamamlanabilmesi için 1980 sonrası da yazılmalıydı.
Yine uzun bir çalışma sonunda kendi içinde ayrı hususiyetleri olan 1980-1995 yılları arasını anlattığım "ALTIN SEHIR DINAR-2, Gerilemenin ve Çöküsun Öyküsü " adiyla baskıdan çıktı.
Dinar'ın 1970'li yıllarından başlayan gerilemesini ve 1995 Depremi ile çöküşünü anlattığım bu eser, baskıya girerken,doların yükselişi sebebiyle fiyatların yükselmesinden dolayı safya sayısı düşürülmüştür.Bir kısım bölümler ya cikarilmiş ya da kısaltılmıştır.
ALTIN SÉHIR DİNAR-2 DINAR sevdalılarinin ilgiyle, fakat üzülerek okuyacakları 1980-1995 arasını anlatan bir yerel tarih kitabı niteliğindedir.
Bu dönemin kendine has iki özelliği iki ayrı bölüm halinda anlatılmıştır. BİRINCI BOLÜMDE, Altin Şehir Dinar'ın gerileme durumu sebepleriyle birlikte anlatılmıştır. IKINCI BÖLÜMDE, 1995 tarihinde yaşadığımız depreme bağlı olarak, Dinar'ın dört bir yana harman harman savruluşu, ekonomik sosyal ve kültürel çöküşü ve Depremde başta 94 hemşehrimiz olmak üzere kaybedilen değerler, yaşanan acılar anlatılmıştır.
176 sayfa olan kitap Dinar'ın en acılı, en çaresiz ve sahipsiz olduğu dönemin öyküsü gibidir..Bu kitabın vücut bulmasına ,söyleşileri, bilgi, görgü, kültür, yaşanmış hikayeleri ile katkıda bulunan, söyleşi ve kitaplarından  yararlandığım herkese, teşekkür eder, saygılar sunarım.. DINAR Deprem Şehitlerine Ithaf ettiğim bu kitap, benim değil, yeniden Altın Şehir Olmasını diledigim, olacağına ümidimi yitirmediğim Dinar'n ve Yayla buğdayı gibi içinden özlü Dinarlilarindir...Hepsine ayrı ayrı saygılarımı sunarım.. Hayırlı olsun..
Dinar'ın eksikleriyle birlikte Yerel Tarihinin tamamlanması için, 1995 sonrası Dönem.. "Küllerinden Yeniden Doğan Sehir: Altın Şehir Dinar" olacaktır.. ALLAH ömür verirse, Bu bölümü de hazırlayarak Dinar'ın yerel tarihini tamamlamayı düsluyorüm..Insallah düşlerimiz HAYIRLI olsun....
Saygılarımla....

Araştırmacı Gazeteci Yazar 

Raif Öztürk 

2020/11/2020-11-30-03-20-37.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..